site.btaНационалният рамков договор да се приведе в съответствие с решението на КС за надлимитната дейност, настояват от болнични сдружения
Националният рамков договор (НРД) 2023-2025 г. да се приведе в съответствие с решението на Конституционния съд (КС) за надлимитните дейности. Това посочиха в декларацията си от Националното сдружение на частните болници, Българската болнична асоциация, Националното сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение и Сдружението на общинските болници. Декларацията е внесена днес в Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и в Българския лекарски съюз (БЛС). На 11 април т.г. КС обяви за противоконституционен текста от Закона за здравното осигуряване, който се отнася до надлимитната дейност на болниците. Освен НРД, в съответствие с решението на съда трябва да се променят и останалите актове, уреждащи заплащането на дейността на болниците, които влизат в противоречие с него, допълниха от сдруженията.
Според болничните сдружения вместо да се предприемат необходимите действия за синхронизиране на подзаконовата нормативна уредба с решението на КС, „се търси нов начин за париране на тези плащания към лечебните заведения“. В декларацията си допълват, че в писмо от БЛС до НЗОК съсловната организация предлага механизъм за заобикаляне на решението на КС, според който на болниците, които са надвишили лимитите, ще се плаща на по-ниски цени. „Така за една и съща дейност на едни болници ще бъде платено по една цена, а на други болници - по друга. Лечебните заведения, които са търсени от пациентите, защото лекуват по-добре, ще бъдат наказани с намаляване на цената, а тези, които не лекуват добре и не са търсени от пациентите, ще бъдат облагодетелствани от това“, се посочва още в декларацията на сдруженията. Предложението на БЛС за плащане на по-ниски цени на едни лечебни заведения не е уредено и не съществува като възможност в НРД 2023-2025 г, посочват още от болничните сдружения.
В заключение от болничните сдружения припомнят, че лечебните заведения не участват пряко в преговорния процес между НЗОК и БЛС, които определят цените на клиничните пътеки, но изразяват готовност за подпомагане на намирането на решение за подобряване на начина за осъществяване на контрол на разходването на публичните средства.
В писмото от БЛС до НЗОК се посочва, че в НРД е указан диференцираният подход в заплащането при определени условия и се предлага да бъде приложен спрямо болниците, превишили определените им месечни стойности. Писмото от БЛС е предоставено на БТА.
/РИ/
news.modal.header
news.modal.text