site.btaДоц. Анета Дончева получи награда за цялостен принос за развитието на библиотеките
Доц. Анета Дончева получи отличие за цялостен принос за развитието на библиотеките. Призът ѝ бе връчен в рамките на годишните библиотечни награди за 2023 г., които се присъждат от Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА). Церемонията по връчването на призовете бе днес в Столичната библиотека.
„Аз поработих много в библиотечната среда и в библиотечната общност. Не съм била винаги много доволна от това. Искала съм понякога да сменя, няма да крия, но по една или друга причина винаги съм се връщала обратно към професията“, каза доц. Дончева. Тя отбеляза, че е изследвала множество показатели и индикатори за резултати от дейността на библиотеките.
„Днес си мисля, че библиотеките се развиват добре и ще ви кажа защо. Няма да използвам точни индикатори и критерии, а един много относителен критерий, който забелязвам през последните години. Бяхме много сплотени, когато бяхме еднакво бедни. В момента сме много конкурентни. В момента имаме много различия, имаме спорове, имаме личностни надмощия, имаме разделения“, каза доц. Дончева. Според нея това означава, че библиотеките са отишли напред. „Този относителен критерий ми дава основание да си мисля, че сме преодолели бедността, преодолели сме страха от това да вървим напред и да се развиваме и като си преодолеем по-нататък вече егото, ще започнем да се обединяваме много, за да имаме действително един много сериозен, силен сектор“, каза още Анета Дончева.
С наградите ББИА отбелязва края на 18-ото издание на Националната библиотечна седмица. Призът за млад библиотекар бе присъден на Златина Тодорова от Градската библиотека „Пеньо Пенев“ в Димитровград. Библиотекар на годината за 2023 г. е Владислава Иванчева от библиотеката при Народно читалище „Развитие – 1869“ във Враца. Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора е библиотека на годината. Янислав Стойчев спечели наградата за „Подкрепа на библиотеките 2023“.
За първи път тази година се връчи приз на името на проф. Ани Гергова. Той се присъжда в областта на история на книгата. Първа награда взе д-р Владимир Терзиев за „За няколко ръкописни възрожденски книги на тревненеца Христо Никифоров Даскалов (1843 – 1917)“, а втора - д-р Маргарет Поппетрова за статията „Цензурните списъци от 1944 г. – матрица за политическо действие. Началото на отечественофронтовската цензура“.
„През последните десетилетия в библиотеките настъпиха драстични промени. От административни институти, хранилища на печатни материали, те се превърнаха в привлекателни и оживени градски средища, предлагащи целия спектър от печатна и виртуална информация. Средища, в които грижата за потребителя е първостепенна услуга, а достъпът до информация е основен принцип“, каза доц. Калина Иванова – председател на Управителния съвет (УС) на Българската библиотечно-информационна асоциация.
По думите ѝ библиотеките защитават демократичното, културното, образователното и социалното развитие на Европа. Те са по-нужни от всякога, а библиотекарите повече от всякога са изправени пред нови предизвикателства и най-вече пред това да преминат от традиционната роля на библиотекар към мениджър на информация и технологии, допълни доц. Иванова.
„От името на министър Найден Тодоров и от мое лично име е чест да ви приветствам по случай успешното провеждане на 18-ото издание на Националната библиотечна седмица“, каза служебният заместник-министър на културата Виктор Стоянов по време на церемонията.
Радвам се да потвърдя, че през 2024 г. министерството е отделило над два милиона лева от държавния бюджет за финансиране на проекти за стимулиране на четенето, медийната грамотност и капацитета на българските библиотеки, посочи Стоянов. Той отбеляза, че от Министерството на културата (МК) вярват, че библиотеките имат функция не само да бъдат съкровищница на литературата, а да действат като активни културни и общности центрове, като политически неутрални демократични институции, които насърчават гражданското участие.
„Аз водя Съвета за медийна грамотност в Министерството на културата и мислим тази година да е пилотна, в която чрез библиотеките да бъдат раздадени грантове по проекти за медийна грамотност из цялата страна“, каза Виктор Стоянов.
В общината сме длъжници на библиотеките в София, посочи Яна Генова, заместник-кмет на Столична община по направление „Култура, образование, спорт и младежки дейности“. „Аз лично в първите четири месеца на новия мандат на кмета Терзиев съм направила четири конкретни неща за библиотеките в София“, каза тя. Допълни, че две от тях са това да постави отново на дневен ред стария проект за ремонт на Столичната библиотека, както и да възроди библиотечния съвет към Столичната община. „Много се надявам библиотекарите в София, както и асоциацията, да бъдат наш партньор наистина в едно позитивно бъдещо развитие в тази посока“, допълни Генова.
Сред гостите на церемонията бяха още Пенка Иванова – директор на дирекция „Учебници и училищна документация“ в Министерството на образованието и науката (МОН), Борис Начев - председател на Независима синдикална федерацията „Култура”, Здравка Шейретова от Национална федерация „Култура“ при КТ „Подкрепа“, Цветелина Нешкова – председател на УС на „Българска платформа за международно развитие“, Михаил Бояджиев – председател на УС на фондация „Глобални библиотеки – България“.
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text