site.btaФондация „Нашите недоносени деца“ отбелязва с различни инициативи Световния ден на кенгуру- грижата
Фондация “Нашите недоносени деца” отбелязва за осма поредна година Световния ден на кенгуру-грижата с различни инициативи в цялата страна. Това съобщиха от фондацията.
С помощта на доброволци, в 31 неонатологични отделения вече са изпратени ръчно изплетени шапчици за недоносените бебета.
Всяка година в България се раждат над 6500 недоносени бебета и целта на фондацията е да се повиши обществената осведоменост и да се изтъкнат ползите от кенгуру-грижата за тях и техните родители. Отделения по неонатология в София, Русе, Добрич, Плевен Велико Търново, Пазарджик, Сливен и Варна участват в инициативата “Месец на отворените врати”, чрез която ще се даде възможност на родителите за повече близост с техните бебета и да насърчи и популяризира практикуването на кенгуру-грижата в България.
Почти всички жизнени показатели на преждевременно родените бебета се повлияват по-добре във времето на практикуване на кенгуру-грижи в сравнение с времето на престой на бебето в кувьоз, допълниха от фондацията. За да се осигурят повече възможности за близост с родителите и за семейно ориентирана грижа за новородените с влошено здравословно състояние по време на болничния им престой, един от основните приоритети на фондация “Нашите недоносени деца” е изграждането на семейни стаи към неонатологичните отделения. Досега, с помощта на дарители, са изградени 10 стаи от такъв тип в София, Пловдив, Велико Търново, Русе, Сливен, Шумен, Плевен и Стара Загора. В неонатологични отделения във Варна, Силистра, Бургас, Габрово, Смолян, София, Благоевград, Търговище и Пазарджик има създадени и оборудвани семейни кътове за кърмене и кътове за практикуване на кенгуру-грижи.
От фондация “Нашите недоносени деца” благодарят на всички медицински специалисти, съмишленици, поддръжници, доброволци и приятели, които се включват с подкрепа и допринасят за популяризирането на кенгуру-грижата.
Кенгуру грижата се използва за първи път в Богота, Колумбия през 1978 г. по идея на д-р Едгар Рей Санабрия. Причината е липса на оборудване, кувьози и леглова база, посочват на сайта си от Национална мрежа за децата. Лекарите решават да използват за спасяване на недоносените бебета това, което е най-близо и лесно, а същевременно предлага възможно най-добрите условия – обятията на майката.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text