site.btaГордана Силяновска ще бъде първата жена-президент на Северна Македония
Гордана Силяновска-Давкова ще бъде първата жена-президент на Северна Македония. Окончателните резултати от вчерашните президентски избори показват почти 309 хиляди гласа разлика в нейна полза в надпреварата й с досегашния президент и кандидат за втори мандат Стево Пендаровски, става ясно от публикуваните на страницата на Държавната избирателна комисия резултати от 99,97 процента от изборните протоколи.
„Честно казано, от няколко часа се питам с какво съм заслужила тази чест. Знам, че се подготвях, посветих се на кампанията, казах това, което мисля, а не това, което някой иска да чуе. Наградата е безценна за мен, но е и голяма отговорност“, бяха думите на Гордана Силяновска след като стана ясно, че тя води убедително в резултатите от изборите.
Силяновска се определя като борец за справедливост и застъпник на позицията за повече жени на ключови места в политиката. В политически план заявките в предизборната й кампания по отношение на външната политика бяха свързани с намерението й да развива регионалното сътрудничество, като посочи, че първите й срещи ще бъдат „със съседите”, заяви желание да разговаря с България за „по-различна интерпретация” на преговорната рамка, каза, че приема договора от Преспа с Гърция, но няма да използва конституционното име на държавата Северна Македония.
„Смисълът на европейската интеграция е европеизацията според критериите от Копенхаген. В Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с България няма нито една част за промяна на Конституцията на Република Македония”, заяви в едно от предизборните си интервюта Силяновска, но каза и че промените в основния закон на страната се решават от парламента.
Промените в конституцията на страната са условие за реален старт на преговори на Северна Македония с ЕС. Правителството на Димитър Ковачевски прие текста за конституционни промени през юли 2023 г., като според тях в основния закон на страната се предлага да бъдат включени няколко общности, сред които и българите в Северна Македония.
Силяновска, която е университетски преподавател по конституционно право, политическа система и местно самоуправление в Юридическия факултет на университета „Св. Климент Охридски” в Скопие и доктор по правни науки в университета в Любляна, твърди, че познава и уважава много български юристи, а сред научните й трудове има издадена книга и в България.
Била е член на множество местни и международни институти и правни асоциации, включително Венецианската комисия по въпросите на малцинствата, а влиза в политиката през 90-те години на миналия век по предложение на Либералната партия, като министър без портфейл в първото правителство на тогавашния премиер от СДСМ Бранко Цървенковски.
На президентските избори през 2019 г. беше издигната за кандидат за президент от ВМРО-ДПМНЕ, като тогава на балотажа отново се срещнаха със Стево Пендаровски, от когото загуби. На парламентарните избори през 2020 г. беше водач на листа и влезе в парламента на Северна Македония като депутат от ВМРО-ДПМНЕ, но по време на предизборната кампания за тези президентски избори твърдеше, че винаги е била самостоятелна в действията и решенията си като депутат.
Според законите в Северна Македония мандатът на Стево Пендаровски изтича на 12 май и тогава трябва да бъде инаугурацията на новоизбрания президент на страната Гордана Силяновска. Председателят на парламента в Северна Македония Йован Митрески заяви, че очаква официалните резултати на Държавната избирателна комисия от проведените вчера избори за нов държавен глава и веднага ще насрочи заседанието на парламента, като в неделя се очаква Силяновска да положи клетва.
Крайният срок, в който Държавната избирателна комисия трябва да изпрати окончателните резултати в парламента, е утре до 19 часа.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text