site.btaЕксперти от САЩ и ЕС след изборите в Северна Македония: Властта означава отговорност и спазване на международните договори
Изборната победа и поемането на властта е голяма отговорност, условието е да се изпълни обещаното, да се продължи пътя към ЕС и да се спазват сключените договори. Това е оценката на международни анализатори и експерти, които коментират за "Гласът на Америка" изборната победа на Гордана Силяновска Давкова на президентските избори и на ВМРО-ДПМНЕ на парламентарния вот в Северна Македония.
Публикацията на "Гласът на Америка" може да бъде прочетена и в много издания в Северна Македония.
„Изборната победа е чест за бъдещия президент Гордана Силяновска и за (Христиан) Мицкоски и неговия екип, които спечелиха парламентарните избори. Но тук идва и голямата отговорност. А това е да реализира обещанията си, това означава да даде приоритет на върховенството на закона, на справянето с корупцията, на подобряване на икономиката и продължаване на пътя към ЕС“, казва Филип Рийкър, бивш посланик на САЩ в Скопие и бивш помощник – държавен секретар на САЩ.
Той смята, че разширяването на ЕС няма алтернатива и това е бъдещето на Северна Македония.
„Забелязвам истински импулс за разширяване, такъв тон идва от Брюксел, а и от други (европейски) столици, които са важни за разширяването, сега е моментът държавата да се придвижи напред, коментира Рийкър.
Едуард П. Джоузеф, балкански анализатор в Училището за международни изследвания на университета "Джонс Хопкинс", смята, че новото правителство в Скопие трябва да покаже лидерство, имайки предвид огромната подкрепа, която получи на изборите.
„Трябва да се надяваме, че Мицкоски разбира, че носи отговорност, когато започне да води правителството, а не да бъде опозиционер или да участва в политическа кампания. Отношенията с Гърция са фундаментални, Преспанският договор е валиден, обвързващ е и за двете страни, въпреки че не е много популярен, но той помогна на страната, запази нейната идентичност и се надявам Мицкоски да разбере това”, казва Джоузеф.
Предизвикателствата, които предстоят в отношенията с България по отношение на промените в конституцията, той очаква да бъдат от решаващо значение за устойчивостта на новото коалиционно правителство в Северна Македония.
„(ВМРО-ДПМНЕ) Ще има албански партньор в правителството като част от коалицията. Най-вероятно това ще е досегашната (албанска) опозиция "Влен" (Заслужава си). Това ще бъде предизвикателство, защото "Влен" се ангажира да гласува за промени в конституцията. Какво ще се случи, ако след шест месеца управление на правителството на ВМРО – ДПМНЕ не се гласува за тези промени? Какво ще се случи в Северна Македония? Това е отворен въпрос”, каза Джоузеф.
Пол Маккарти, директор за Европа в Международния републикански институт (IRI), коментира бъдещите отношения между Северна Македония и България предвид това, че в Скопие има нова политическа обстановка.
„Ще е необходимо хладнокръвие и в двете страни, но и много дипломация от Брюксел и Вашингтон, за да се улесни процесът, като крайната цел трябва да бъде Северна Македония да стане член на ЕС”, казва Маккарти.
Ерван Фуере, бивш посланик на ЕС в Скопие, не смята, че сега има възможност за по-голямо влияние от Москва, като се има предвид, че на власт в Северна Македония идва дясна партия.
„Ясно е, че Русия ще използва всяка възможност за дезинформация и тактики, които използват, за да разпространяват невярна информация навсякъде на Балканите. Не вярвам, че това ще намери благоприятна почва в Северна Македония. Едно предимство за новото правителство в Скопие е, че след европейските избори ще има нови десни правителства в цяла Европа. Тъй като ВМРО-ДПМНЕ е дясна партия, те може да намерят повече подкрепа за своите аргументи срещу българските искания по пътя към ЕС”, казва бившият първи дипломат на ЕС в Скопие.
Пол Маккарти от Международния републикански институт смята, че „всички държави в региона са изправени пред външна намеса от страна на авторитарни държави, като Русия и Китай, но за разлика от други страни в региона, в Северна Македония няма такова влияние.
Надя Музикина, заместник-директор за Централна и Източна Европа в Националния демократичен институт (NDI), подчертава необходимостта от спазване на международните договори, независимо кой е на власт.
„Не смятаме, че има заплахи след Преспанския договор сега, когато Северна Македония има ново правителство, и очакваме ВМРО-ДПМНЕ и новият президент да останат на пътя към ЕС”, каза тя.
Според Музикина регионът преминава през турбуленция и затова е необходим по-голям фокус на международната общност върху Балканите.
Попитана дали се тревожи, че Северна Македония и регионът са изправени пред подновени етнически напрежения в контекста на забавяне на разширяването на ЕС, но също така и на нарастване на проруското влияние, тя казва, че „етническото напрежение предизвиква загриженост не само в Северна Македония, но и в региона като цяло".
„Има забавяне на диалога между Косово и Сърбия, има напрежение в Босна и Херцеговина и регрес на реформите в Черна гора. Важно е Северна Македония да остане в проевропейския курс, но винаги трябва да се отчита и внимава с руското влияние в страната”, предупреждава Музикина.
Анализаторите смятат, че пренасочването от лява към дясна политическа подкрепа от избирателите в Северна Македония се подхранва от гнева им, заради бавното икономическо развитие и постоянната корупция, която разяжда системата. Според анализаторите това забавя присъединяването на страната към ЕС.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text