site.btaСливането на местните и европейските избори в Румъния не е в интерес на избирателите, а на управляващите партии, според Дачиан Чолош
Сливането на местните и европейските избори в Румъния рискува да промени дневния ред на предизборния дебат, съсредоточавайки се повече върху местни проблеми вместо върху европейски теми. Това коментира днес румънският евродепутат Дачиан Чолош, който е бивш европейски комисар за земеделието и бивш премиер на Румъния (2015-2017 г.), предаде агенция Аджерпрес.
Чолош посочи, че решението за сливане на изборите е взето без политически консултации „само в интерес на Национално-либералната партия (НЛП) и Социалдемократическата партия (СДП)“.
Двете партии от управляващата коалиция решиха по-рано тази седмица местните избори в Румъния да се произведат заедно с европейските на 9 юни. Двете партии се договориха и за обща листа за европейския вот.
Социалдемократите и либералите решиха още да преместят президентските избори през септември, а парламентарните да се произведат на 8 декември.
Сред причините за сливането на местните с европейските избори премиерът Марчел Чолаку, който е лидер на Социалдемократическата партия, изтъкна високата избирателна активност на местния вот и определи решението за едновременното им произвеждане като „допълнителен вот за демокрацията“.
Сред аргументите в подкрепа на това решение от управляващата коалиция дадоха за пример и ситуацията в Белгия и други европейски държави, в които заедно с европейските избори ще се произведат и местните.
На пресконференция днес Дачиан Чолош изтъкна, че в тези европейски държави решението за едновременно произвеждане на изборите е взето отдавна, докато в Румъния това е направено „в последния момент, без политически консултации, без оценка за въздействието“.
"Ние нямаме такъв опит в съчетаването на европейските избори с други видове избори и това рискува да повлияе на предизборния дебат по европейските въпроси, които са ключови за нас и много важни за румънците. Съществува риск предизборният дневен ред да се измести към местни и по-малко европейски въпроси“, коментира Чолош.
По думите му решението за сливането е взето „в интерес на политиците, а не на гражданите“.
„Ясно е, че изчисленията зад това решение нямат нищо общо с интересите на гражданите или избирателите, а с интересите на политическите партии – НЛП и СДП, с намерението да получат колкото се може повече гласове на местните избори“, е мнението на Дачиан Чолош, според когото това ще повлияе и на парламентарните избори.
Според последните социологически анкети в Румъния, осъществени преди решението за сливане на местните и европейските избори, Социалдемократическата партия би получила около 30 процента от гласовете на вота за Европейски парламент, докато Национално-либералната партия си оспорва втората позиция с националистическата партия „Алианс за единство на румънците“, получавайки дял от около 18 процента в електоралните нагласи.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text