site.btaПроект на училище „Райна Княгиня“ в Бургос бе одобрен по Националната програма „Неразказните истории на българите“
Проект на Българското училище „Райна Княгиня“ в испанския град Бургос бе одобрен по Националната програма „Неразказните истории на българите“ на българското Министерство на образованието и науката за учебната 2023-2024 година. Проектът е посветен на живота, професионалния път и обществената дейност на академик Анастас Иширков, споделиха от учебното заведение в своята Фейсбук страница.
„Академик Анастас Иширков е родоначалник на академичната географска наука в България. Той е съвременник и участник в изграждането на свободна България. Човек, посветил целия си живот на своята родина“, посочиха от просветното средище.
Участници в проекта са професор Димитър Симеонов, преподавател в катедра „География“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, който ще бъде лектор и консултант, учители и ученици от учебното заведение, става ясно още от публикацията.
„Благодарим за доверието на Министерство на образованието и науката, че вижда в наше лице достойни изпълнители, благодарим на професор Димитър Симеонов за протегнатата ръка към нас за реализацията на този съвместен проект. Очакваме, че това ще бъде началото на много други ползотворни съвместни проекти“, написаха от училището в социалната мрежа.
Както БТА писа, през месец октомври миналата министърът на образованието и науката Галин Цоков бе е на посещение в Румъния по повод откриването на форум за представяне на Националната програма „Неразказаните истории на българите" в Българското посолство в Букурещ.
В специално интервю за БТА Галин Цоков посочи, че програмата е разработена от Министерството на образованието и науката и е финансирана от Министерския съвет.
В "Неразказаните истории на българите" могат да се включат всички желаещи български неделни училища, лекторите, които преподават български език в чужди университети, студентите, които изучават български, посочи Цоков. "Основната цел на програмата е да се направи едно хранилище на тези български истории по цял свят и по този начин да се развие знанието за това с какво са допринесли българите в различни краища по света", подчерта още министърът.
Както БТА писа, училище „Райна Княгиня” в Бургос съществува от близо десет години и фигурира в списъка с български учебни заведения в чужбина на Министерството на образованието и науката в България.
В него се приемат деца от четиригодишна възраст (навършващи четири години в годината на записване), както и ученици от първи до 12 клас. Те изучават български език, история и география на България. Предлагат се и извънкласни дейности, които включват сбор от занимания по български обичаи, традиции и национални празници, както и детска фолклорна група „Българче”, където се изучават български народни песни и танци.
Учебното заведение функционира към Асоциация за подпомагане на имигранта „Рила“ в Бургос.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text