site.btaВиктория Нюланд: САЩ биха приветствали Турция в семейството на F-35, ако успеем да решим въпроса с руските системи С-400
Съединените щати с удоволствие биха приветствали обратно Турция в семейството на самолетите F-35, ако успеем да разрешим въпроса с руските зенитно-ракетни системи С-400. Това заяви пред турската частна телевизия СиЕнЕн-Тюрк заместник държавният секретар на САЩ Виктория Нюланд в интервю по време на посещение в Турция.
Нюланд засегна и редица други актуални теми от дневния ред с Анкара, сред които въпроса за ратифицирането от Турция на членството на Швеция в НАТО, обвързан с продажбата на Анкара на самолети F-16 от САЩ, борбата с тероризма и израелско-палестинския конфликт.
Заместник държавният секретар на САЩ напомни в интервюто, че двете страни са били в процес на преговори за продажбата на системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът", когато Турция е решила "да тръгне в друга посока" с покупката на руските С-400.
"Очевидно е, че ако успеем да разрешим въпроса за С-400, което искаме да направим, САЩ ще се радват да приемат Турция обратно в семейството на F-35. Но първо трябва да решим този друг въпрос и трябва да го решим, като в същото време гарантираме, че Турция има силна противовъздушна отбрана", каза тя.
Нюланд изрази задоволство от ратифицирането в турския парламент на кандидатурата на Швеция за членство в НАТО - въпрос, който, по думите ѝ, е бил доминиращ в двустранните отношения, докато е траел процесът по одобрение в Турция.
"Затова едно от нещата, които държавният секретар (Антъни) Блинкън ме помоли да направя, беше да съживим отношенията ни и да се върнем към разговорите за това какво трябва да направим през 2024 г.", каза тя.
Според нея визитата ѝ е била "едно много оптимистично посещение, за да планираме всичко по отношение на икономиката, сигурността и човешките отношения, като се върнем към пълноценна съвместна работа в тези много важни отношения".
Като теми на бъдещия диалог тя открои по-специално въпросите на енергетиката и околната среда. Искаме да работим заедно по нови технологии за чиста енергия. Проведохме добро обсъждане на потенциала в тази област, каза тя.
"Докато вие работехте в собствения си парламент (по одобряването на членството на Швеция в НАТО, бел.ред.), ние се опитвахме да докажем в Конгреса, че за американската сигурност е много важно Турция да развие флота си от F-16, че за споделянето на тежестта между съюзниците е важно Турция да бъде напълно активна и да участва на това ниво", обясни тя, като подчерта, че Турция вече има голям флот от такива самолети, но за САЩ е важно да го развият.
Запитана колко дълго ще трябва да чака Турция, ако продажбата бъде приета от Конгреса, за да получи новите самолети предвид натовареността на производителя, Нюланд посочи, че сделката за F-16 има няколко аспекта, като освен продажба на самолети, тя включва и модернизацията на съществуващия флот.
"И двете части са важни. Както разбирам, модернизацията започва незабавно. Очевидно е, че не знам конкретно кога ще бъдат готови новите самолети, но е ясно, че за Съединените щати е приоритет Турция да ги получи", подчерта тя.
Според заместник държавния секретар на САЩ Вашингтон и Анкара от десетилетия са партньори в борбата срещу тероризма, и по-специално срещу "Ислямска държава".
"Това трябва да продължи заедно с Турция, независимо дали в Ирак или в Сирия... Дори и да не сме винаги съгласни за начина, по който трябва да се води тази борба, по-важно от всякога е да засилим сътрудничеството си", каза тя, добавяйки, че сред обсъдените по време на посещението ѝ в Турция теми е било засилването на сътрудничеството в борбата с тероризма.
По отношение на войната между Израел и Хамас тя напомни, че конфликтът се е разразил с "бруталното нападение на Хамас срещу Израел на израелска територия".
"Израел, разбира се, отговори. Сега имаме ситуация, която излага на сериозна опасност невинни цивилни граждани. Работим интензивно с израелците, за да гарантираме, че хуманитарната помощ може да влезе в Газа. За да могат хората да бъдат защитени във възможно най-голяма степен. Но най-важното в момента е да продължим работата, която вършим през последните дни, за да постигнем споразумение за заложниците между Хамас и Израел. Това може да доведе до значителна пауза в боевете, ще позволи предоставянето на повече хуманитарна помощ и ще даде възможност за диалог за пътя напред. Това е много, много важно и ние работим по него", каза Нюланд.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text