site.btaУчебници по български език и образователни игри дари фондацията „Бъдеще 2008“ на училището в молдовското село Светлъй
Около сто броя нови учебници по български език и литература, по история и цивилизация за 5, 6 и 7 клас, помагала и български знамена предаде за учениците в лицея на село Светлъй, АТО Гагаузия, фондацията „Бъдеще 2008“. Това съобщи председателят на българска организация Ивайло Ангелов в пресклуба на БТА.
По думите му, той е бил посрещнат от представителите на управлението по образование в Гагаузия – командировани специалисти от България Мария Делибалтова и Иво Христов, почетен председател на „Българска община в Молдова“ Фьодор Сабий, кмета на село Светлъй Иван Марченко и директорката на лицея Светлана Бояджи. „Благодаря на директора на училището за топлия прием и сътрудничество, както и за българския танц, който показаха децата“, сподели общественикът, като допълни, че от лицея и кметството са изявили желание да сключат договор с българско село за побратимяване.
„Преди няколко години си поставих като цел, като мисия да посетим всички населени места в Молдова, където има българи, без значение дали са сто, двеста или две хиляди човека. Важното е да им вдъхнем самочувствие като българи. Държа да отбележа, че ние сме доброволческа организация, нямаме заплати и се финансираме от спонсори“, каза Ангелов.
Фондацията „Бъдеще 2008“ планира в близко бъдеще да организира подписването на договор за сътрудничество между молдовското село Исерлия в Бесарабяския район със Силистренско село Занфирово и с. Горна Албота, Тараклийския район, с Русенското село Николово.
Ивайло Ангелов дойде в представителството на БТА в Тараклия с председателя на тараклийския филиал на Асоциацията на българите по света Димитър Калтакчи. Той заяви, че членовете на организацията му ще подкрепят с всичко възможно инициативата на „Бъдеще 2008“ за побратимяването на населените места в Тараклийския район с българските. Комуната Светлъй, чието предишно име е „Нова Деневица“, е основана през 1913 г. от потомци на немски колонисти, които в началото на 19 век емигрират от Източна Прусия. Според преброяването от 2004 г. в село Светлъй живеят 1883 души, от които 513 са от български произход. Интересно е, че едната от улиците в селото се отнася към съседния район Тараклия и се казва Нови Кортен.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text