site.btaОтборът на САЩ триумфира за шести път на Световното първенство по хокей на лед за младежи

снимка: Bjorn Larsson Rosvall/TT via AP

Отборът на САЩ победи Швеция с 6:2 (1:0, 2:2, 3:0) и спечели титлата на Световното първенство по хокей за младежи до 20 години в Гьотеборг (Швеция).

С два гола за американците се отличи Айзък Хауърд, който се разписа в 30-ата и в 35-ата минути. По едно попадение отбелязаха Гейб Перо, Баюм Зеев, Райън Леонард и Рутгер МакГроарти. Перо добави и две асистенции. За домакините точки бяха Ото Стенберг и Йонатан Лекеримаки.

За американците това е шести трофей в историята. За последно тимът стана шампион през 2021 година.

Двубоят беше равностоен до третата част, в която играчите на САЩ вкараха три безответни попадения и стигнаха до успеха.

Националните отбори на САЩ и Швеция се срещнаха за втори път на финала на Световното първенство. През 2013 година в Уфа американците надделяха над съперника с 3:1, а през 2023-а двата състава се срещнаха в мача за третото място и САЩ спечели с 8:7 след продължения.

В мача за третото място Чехия победи Финландия с 8:5 (1:2, 2:3, 5:0). Две минути преди края чехите губеха с 4:5, но успяха да вкарат четири пъти в рамките на само 50 секунди, за да направят обрат и да спечелят срещата.

Националният тим на Чехия взима бронзови медали на Световното първенство за младежи за втори път в новата история, преди отборът успя да направи това и през 2005 година. Преди това Чехословакия пет пъти е бронзов медалист на турнира (1977, 1984, 1989-1991).

Американските хокеисти спечелиха Световното първенство за младежи за шести път след 2004, 2010, 2013, 2017 и 2021 година. По брой титли те излязоха на трето място, изпреварвайки Финландия, който има пет шампионски титли. Рекордьорът е Канада (20 победи), а на второ място е Русия (13).

Към 17:20 на 28.08.2024 Новините от днес