site.btaШвеция и Словакия продължават без загуба на световното първенство по хокей за младежи до 20 години

Швеция постигна нова победа на световното първенство по хокей на лед за младежи в Гьотеборг / снимка: АП/Bjoern Larsson Rosvall

Отборите на Швеция и Словакия продължават без грешка в груповата фаза на световното първенство по хокей на лед за младежи до 20 години в Гьотеборг.

В група "А" домакините от Швеция победиха с 2:0 (0:0, 2:0, 0:0) шампиона от последните две издания на турнира Канада.

Попаденията за успеха на скандинавците бяха дело на Том Виландер и Ноа Остлунд във втората третина на мача. С успеха Швеция е лидер в групата с максималните 9 точки след първите си три мача, докато Канада е на втора позиция с 6 точки. И двата отбора обаче са сигурни участници в четвъртфиналите.

В другия мач от групата Финландия също практически си осигури място в директните елиминации след успех с 4:0 (2:0, 1:0, 1:0) над Латвия. Точни за Суоми бяха Йере Ласила, Йесе Пулкинен, Каспер Халтунен и Ойва Кескинен.

Поражението остави Латвия на дъното в класирането в група "А" с 0 точки и голова разлика 0:20 след първите три мача. Балтийската страна има само теоретични шансове за класиране напред, които минават през задължителна, при това разгромна победа над Германия в последния мач.

В група "В" Словакия си гарантира едно от първите две места с победа с 8:4 (2:1, 5:0, 1:3) над Норвегия. Словаците решиха мача във втората третина, в която вкараха пет безответни гола и поведоха със 7:1 в края ѝ. По два гола за победителите вкараха Далибор Дворски и Сервач Петровски, а по веднъж се разписаха Самуел Хонжек, Юрай Пекарчик, Петер Репчик и Лука Радивоевич.

За Норвегия Михаел Брандсег-Нигард бе точен на два пъти, а по веднъж вкараха Стиан Солберг и Петер Вестерхайм.

В класирането Словакия води с 9 точки, докато Норвегия е на последното пето място без актив.

С шансове за първата позиция е и тимът на САЩ, който в другия мач от групата победи с 4:3 (1:1, 2:2, 0:0, 0:0, 2:1) след дузпи Чехия.

В редовните три части на срещата, както и в продължението, равенството оставаше неизменна част от резултата. Във втората минута на първата третина американците поведоха чрез Айзък Хауърд, но Якуб Щанцъл изравни четвърт час след това.

Във втория период чехите на два пъти повеждаха с голове на Адам Бареш и Робин Сапоушек, но тимът на САЩ успяваше да изравни чрез Уилям Смит и Райън Чесли.

В третата третина и в продължението нов гол не падна, а при дузпите победната шайба заби Айзък Хауърд при седмото изпълнение.

Американците са втори в групата с 8 точки, само на една зад лидера Словакия. Чехия е на трета позиция с 4 точки и също има гарантирано място в следващия етап.

Към 11:22 на 24.07.2024 Новините от днес