site.btaОтборът на Австрия се класира за Евро 2024, Нидерландия изпревари Гърция с късен успех в Атина

Снимка: АП

Националният отбор на Австрия по футбол се класира за финалите на Европейското първенство през 2024 година, след като се наложи над тима на Азербайджан с 1:0 в Баку. Успехът бе осигурен от гол от дузпа на халфа на Борусия Дортмунд Марсел Забицер в 48-ата минута. Турал Байрамов изпусна отлична възможност за изравняване в края на мача. Гуидо Бургщалер от австрийците бе изгонен от терена заради втори жълт картон в добавеното време.

Така Австрия си гарантира поне второто място в Група F, където лидер е тимът на Белгия, чийто мач срещу Швеция на стадион "Крал Бодуен" в Брюксел бе прекъснат заради атентат, при който бяха убити двама шведски привърженици от ислямист в квартал "Моленбек" в белгийската столица. Срещата бе прекратена при резултат 1:1, като шведските футболисти не искаха за излязат на терена, а феновете им бяха призовани да останат на трибуните на терена заради мерки за сигурност в Брюксел и обявяването на терористична тревога от трета степен.

В Група B Нидерландия победи Гърция с драматичното 1:0 с дузпа в края на капитана Върджил ван Дайк. Преди това гръцкият вратар Одесеас Влаходимос забави поражението, като спаси друга дузпа, изпълнена от Воут Вегхорст в 28-ата минута. Така "лалетата" вече са на второ място в класирането, с мач по-малко от тима на Гърция и далеч зад Франция, който вече си осигури класирането на Евро 2024.

В същата група отборът на Република Ирландия се наложи над Гибралтар с 4:0 във Фаро (Португалия), но остава на четвърто място с 6 точки и с много малка надежда за бараж. Головете на ирландците вкараха Ивън Фъргюсън, Майки Джонстън, Мат Дохърти и Калъм Робинсън.

Португалия вече се класира за европейските финали, но въпреки това бе безмилостен срещу Босна и Херцеговина като гост - 5:0. Кристиано Роналдо отново вкара два гола за тима, като 38-годишният нападател вече има 127 попадения в 203 мача за португалците. Другите голове, всички през първото полувреме, реализираха Бруно Фернандеш, Жоао Кансело и Жоао Феликс.

Второто място в групата се разиграва между отборите на Словакия и Люксембург, но словаците взеха солиден аванс, след като се наложиха в понеделник вечер в Люксембург с 1:0. Победното попадение вкара Давид Дуриш в 77-ата минута на срещата. Словакия има пет точки аванс пред съперника си, но остават още два мача до края на цикъла.

В последния мач от същата група Исландия бе безапелационен срещу аутсайдера Лихтенщайн - 4:0. Точни за исландците бяха Гилфи Сигурдсон (2), Алфред Финбогасон и Арналд Харалдсон. За тима на Лихтенщайн Сандро Визер пропусна дузпа.