site.btaОбластна администрация Русе: Националната библиотека показва документална изложба за католиците в България от XVII до XXI век в Русе
Документална изложба „Католиците в България XVII-XXI век“ бе открита по-рано днес в русенската Регионална библиотека „Любен Каравелов“. Изложбата е подготвена от д-р Бояна Минчева и доц. д-р Радослав Спасов и е на български и английски език. Експозицията съдържа съдържа 16 табла. Идеята на двамата автори е да се визуализират важни исторически артефакти за книжовното наследство на българските католици от епохата на Българското възраждане, които се съхраняват във фондовете на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (НБКМ). Сред гостите на събитието беше и областният управител Драгомир Драганов. „Католиците в България са пример за това как вярата може да бъде извор на сила и обединение, а тяхната роля в културното, образователното и социалното развитие на страната е безценна. Тази изложба е признание за този принос и начин да изразим нашата дълбока благодарност и уважение“, заяви Драганов. „Експозицията разказва истории, пази паметта и ни отвежда на пътешествие през времето. Изложбите като тази не само съхраняват богатото ни културно наследство, но и ни предизвикват да се замислим за това, което ни свързва като хора – нашите корени, споделените ни мечти и стремежи“, допълни още областният управител. Той посочи, че благодарение на инициативата жителите и гостите на Русе ще могат да се докоснат до малки известни факти от една много интересна тема. Не на последно място Драганов изказа специална благодарност на директора на Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ Теодора Евтимова за непрестанните усилия за реализирането на подобни инициативи.
Таблата са подредени в хронологично-тематичен ред и представят личния принос на Петър Богдан Бакшев, Филип Станиславов, Кръстю Пейкич, Павел Дуванлията, Петър Царски, Евсевий Ферменджин и други представители на католическата църква като мисионери, литературни и книжовни дейци. В изложбата могат да бъдат разгледани писма, карти и книги. Припомняме, че именно през 2024 година се навършват 350 год. от смъртта на тримата бележити българи католици Петър Богдан, Филип Станиславов и Петър Парчевич, които със своята дейност подпомагат развитието на културните процеси през XVII в., поддържат запазването на българската народностна идентичност и формират кръг от последователи, които през следващите столетия продължават книжовната им дейност.
В изложбата са включени и екземпляри от първите печатни книги за българите католици – букварът на Яко Яковски и текстове, разясняващи догматиката на католическата църква на достъпен, говорим език. Интерес представляват и трите преработки на „История славянобългарска“, изписани с латиница, но отново на говорим език, чрез които текстът на Паисий се разпространява в средите на българските павликяни. Илюстративният материал от географски карти от колекциите на Националната библиотека допълва представите за епохата и показва ясно неотменното присъствие на България на картата на Европа през вековете.
На събитието присъстваха директорът на НБКМ доц. Красимира Александрова, нейната заместник Ваня Аврамова, един от организаторите на изложбата доц. д-р Радослав Спасов, началникът на отдел „Култура“ към Община Русе Миглена Войнова, както и редица общественици и представители на Русенския университет „Ангел Кънчев“.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text