site.btaСимон Байлс се завърна на световни първенства с историческо изпълнение на прескок, американката спечели квалификациите за многобоя в Антверп

Снимка: АП

Четирикратната олимпийска шампионка Симон Байлс (САЩ) направи силно завръщане на международната сцена в спортната гимнастика, след като зае по категоричен начин първото място в квалификациите за многобоя на Световното първенство в Антверп (Белгия). Тя стана първата жена досега, приземила най-трудното упражнение "двоен Юрченко" в дисциплината прескок на официално голямо състезание.

Американката записа отново името си в историята на спорта по време на квалификациите на шампионата на планетата, когато изпълни перфектно изключително трудния прескок с две салта назад с изпънати крака и приземяване само с една стъпка назад. Така упражнението вече ще бъде записано в правилниците като Байлс II в нейна чест, тъй като тя има още едно на прескок, което носи името й.

Със силния си опит Байлс записа 15.266 точки и поведе в многобоя със сбор от 58.865 след първи оценки в дисциплините земя (14.633), прескок и греда (14.556). Тя даде втори резултат само на смесена успоредка (14.400) зад сънародничката си Шалийз Джоунс (14.833).

Това е първо международно състезание за Симон Байлс от повече от две години насам, след като тя отказа участие на някои състезания на Олимпиадата в Токио 2020 заради проблеми с психическото здраве. Тази година тя стана и първата гимнастичка, представяща САЩ на шест поредни Световни първенства, а със своите 26 години се превърна в най-възрастната американка, участвала на шампионат на планетата.

Към 16:27 на 24.07.2024 Новините от днес