site.btaХрамов празник и 200-годишнина на църквата "Св. Св. архангели Михаил и Гавраил" честват днес в благоевградското село Лешко
BOBSTH 06:30:01 08-11-2016
AM1653BO.007 06:30
Село Лешко - храм "Св. Св. архангели Михаил и Гавраил"
Храмов празник и 200-годишнина
на църквата "Св. Св. архангели Михаил и Гавраил"
честват днес в благоевградското село Лешко
Благоевград, 8 ноември /Емил Михайлов, БТА/
Храмов празник и 200-годишнина на църквата "Св. Св. архангели Михаил и Гавраил" честват днес в благоевградското село Лешко.
Църквата е построена през 1816 г. и е една от най-старите и добре запазени възрожденски постройки в района, разказа пред репортер за БТА художникът-реставратор от Регионалния исторически музей /РИМ/ в Благоевград Илия Николов. Близо до нея се намират останките от килийно училище, открито в селото през 1802 г. с помощта на Рилската Света обител.
Доказателство за светостта на това място е и фактът, че между училището и храма в с. Лешко при обход през март 2011 г. беше идентифицирано и тракийско светилище, посочи Николов.
Църквата "Св. Св. архангели Михаил и Гавраил" е еднокорабна, с полукръгла апсида и цилиндрично засводяване, обясни експертът. Градежът на храма е от дялан пясъчник. Някога той е бил изцяло изписан със стенописи. За съжаление, стават все по-малко изображенията, те се рушат и са в много лошо състояние, отбеляза още художникът-реставратор от Благоевградския музей. Последната аварийна реставрация е правена през 1979 г. от Драгомир Пешев и Владимир Пешев. В аварийно състояние са и част стенописите на западната фасада, която е частично покрита от сградата на камбанарията, пристроена през 1940 г., отбеляза той.
"Това, че църквата е толкова ценна и значима, го дължим на зографите от Банската иконописна школа, коментира Илия Николов. Тя е паметник на културата от национално значение заради ценната иконография и интересния начин на изписване, с интензивен колорит, с много декоративна и светла живопис, която е доста популярна в онези години, особено тук в региона."
Около Благоевград има няколко подобни запазени храма - "Св. Йоан Кръстител" в Дъбовата махала на село Бистрица, "Въведение Богородично" в Благоевград и други, където бански зографи са оставили свидетелства за своето майсторство. Зографията на стенописите е правена от майстор Михалко Йованов Голев от Банско и Димитър Сирлещов, разказа още Николов. Големите иконостасни икони са рисувани от Димитър Т. Молеров, негово дело е и патронната икона в храма. /АМ/
news.modal.header
news.modal.text