site.btaБългарката Карина Ангелиева става изпълнителен директор на Международния научно-технологичен център в Астана
С мандат на Европейската комисия (ЕК) Карина Ангелиева ще заеме длъжността изпълнителен директор на Международния научно-технологичен център (ISTC) в Астана, Казахстан. След конкурс българката ще заеме позицията, наследявайки десетгодишното управление на англичанина Дейвид Клийв. Това съобщи за БТА Карина Ангелиева.
Намерението на Ангелиева за центъра е да акцентира "не само на имиджа, но и на ролята на ISTC в Централна Азия и Африка, и то в области, свързани както с предотвратяване на разпространението на оръжия за масово унищожение и изграждането на капацитет за справяне с всякакви предизвикателства, свързани с радиоактивни, биологични, химически и ядрени разработки, така и в сектори, които са на дневен ред в Европа - климатични промени, изкуствен интелект, космически технологии, опазване на води и почви, и други".
Организацията е създадена в началото на 90-те години с цел да участва в създаването, улесняването и ускоряването на въздействащо мирно многостранно научно и технологично сътрудничество, целящо да направи света по-безопасен, по-сигурен и по-устойчив.
Целите на организацията са свързани с решаване на национални и глобални технологични проблеми; с подкрепа за фундаментални и приложни изследвания; с подкрепа на прехода към пазарни икономики; с насърчаване на интегрирането на учени от Централна Азия и Африка в международната изследователска общност.
Основната дейност, чрез която Международният научно-технологичен център изпълнява тези цели, е за управлението на научноизследователски и развойни проекти. Институти в Армения, Грузия, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан координират предложенията за проекти със Секретариата на центъра за преглед и финансиране. Участниците в проекти и институтите, получаващи финансиране от ISTC, се възползват от подкрепящите програми на центъра - като грантове за пътуване, семинари, международни конференции и подкрепа за комерсиализация на научни продукти, както и за изграждане на научноизследователска инфраструктура.
Сред областите на сътрудничество са: биобезопасност и биосигурност; сеизмичен мониторинг и намаляване на опасностите; капацитет за неразпространение на ядрени оръжия, сигурност и безопасност; намаляване на риска от радиологичен източник; чиста/възобновяема енергия и енергийна ефективност; технологии с двойна употреба и контрол на износа; ядрена индустрия на Южна Африка; сигурност на водата и храните; интеграция на технологии.
/ВБ/
news.modal.header
news.modal.text