site.btaБългария и Сърбия изпълняват проект за по-добра реакция при бедстия, каза Славян Костадинов от програма "ИНТЕРРЕГ България-Сърбия"
България и Сърбия изпълняват общ проект за по-добра реакция при бедствия. Това заяви Славян Костадинов, ръководител на съвместния секретариат на програма „ИНТЕРРЕГ България-Сърбия“ (2021-2027), по време на закриващата конференция по проект "Европа на Балканите: Общо бъдеще", изпълняван от Българската телеграфна агенция (БТА) с подкрепата на Европейската комисия (ЕК). Форумът се провежда в курортния комплекс "Албена".
Наименованието на българо-сръбския проект е „Подготовка на населението при реакция при бедствия и повишаване на капацитета на професионалистите в извънредни ситуация в трансграничния регион“. Очаква се проектът да обхване около 25 000 души в трансграничния регион. Проектът е стратегически за двете страни, каза Костадинов. Очаква се той да приключи през март 2026 г., посочи експертът.
Партньори са Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ към Министерството на вътрешните работи (МВР), сръбското министерство на вътрешните работи и съответният сръбски сектор за извънредни действия при бедствия, Национална асоциация на доброволците в България и Академията на МВР в България. По думите му институциите ще провеждат необходимия мониторинг на бедствия. Проектът цели да се обезпечат самите огнеборци с необходимите модерни технически средства, както и да се създаде култура на отговорност у хората в рисковите региони за реакция при бедствия, каза Костадинов.
Като голямо предизвикателство Костадинов определи пожарите. Той отбеляза, че според статистика за периода 2017 – 2021 г. в Софийска област и Видинска област са регистрирани над 500 горски пожара. И добави, че в Сърбия се наблюдава увеличение на случаите на извънредни ситуации и бедствия. През 2016 г. е имало много наводнения, отбеляза експертът.
Той посочи, че сред целите на програмата е и да се обучат доброволци. Подготовката и обучението на над 4500 деца е една от основните задачи за реакция при бедствия. Предвижда се да бъдат създадени мобилни приложения, образователни материали и информационни брошури между българската и сръбска част на населението, каза още експертът. Фокус на проекта ще бъдат и възрастните хора, като и за тях ще има различни информационни материали за реакция при извънредни ситуации, обясни Костадинов. Сред целите е и обновяване на учебно-тренировъчен център в Монтана, посочи той. Предвиждат се автомобили, лек клас, които да са със специално оборудване за борба с пожари, ще има и логистичен бус. От сръбска страна също се предвиждат такъв тип автомобили, каза експертът. Ще се извършат и полеви тренинги, добави той.
Проектът "Европа на Балканите: Общо бъдеще" се изпълнява от БТА с подкрепата на Европейската комисия. С него се надгради вече реализираният проект "Европа в България: общо бъдеще" като го разшири и към балканските страни. В рамките на проекта „Европа на Балканите: Общо бъдеще“ БТА организира 36 конференции, сред които шест трансгранични форума, шест големи регионални конференции и 22 местни. В дискусиите участваха над 300 представители на изпълнителната и местна власт, на бизнеса, на образователни институции и неправителствени организации. Сред засегнатите в конференциите теми бяха новостите в политиката на сближаване в програмния период до 2027 г., реализираните и предстоящи проекти от значение за местните общности, добрите примери и предизвикателствата пред бенефициентите.
/РН/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text