site.btaЕвропроектите насърчават трансграничното сътрудничество и създават добри практики, каза Гьоко Ристовски от община Струмица
Европроектите не само решават проблемите на хората, но и предизвикват промяна, насърчават трансграничното сътрудничество и създават добри практики. Това каза Гьоко Ристовски, ръководител на отдел „Международно сътрудничество и проекти“ в община Струмица, Република Северна Македония, по време на закриващата конференция по проект „Европа на Балканите: Общо бъдеще“, изпълняван от Българската телеграфна агенция (БТА) с подкрепата на Европейската комисия. Конференцията се състои в курортния комплекс „Албена“.
Община Струмица работи по два ключови проекта, които ще дадат възможност за съществен напредък в сферата на зелените дейности, коментира Ристовски и изрази мнение, че дори малките дейности могат да доведат до голяма промяна.
Единият проект включва изграждането на мрежа от велоалеи в Струмица с обща дължина от 12 километра. До момента са завършени шест километра, останалите са в процес на строителство, посочи Ристовски. Той изрази надежда до следващата година, с помощта на трансграничната програма между България и Северна Македония, да започне изграждането и на допълнителни 4 километра велоалеи, които не само ще разширят мрежата, но ще свържат Струмица с близките населени места. Според него подобен проект може да насърчи специалистите по градоустройство да планират по-широки улици. Това са малки стъпки, които ще доведат до дългосрочни ползи, коментира Гьоко Ристовски.
Втората основна цел е отново по програмата "ИНТЕРРЕГ" между България и Северна Македония, реализирана съвместно с Община Петрич, да бъде създаден съвременен парк със зелена инфраструктура, който да обхваща площи от 12 декара и да осигури здравословно място за посетители. Той не само ще отговаря на основните цели, но и ще вдъхнови Общината да инвестира ресурси в допълнителни проекти като електрически градски транспорт, фотоволтаични паркове и други, коментира Ристовски.
Той подчерта, че за Северна Македония е от изключително значение съвместната дейност с България. Страната има добро сътрудничество с Община Кюстендил, а подкрепата на екипа на българската община беше много важна за изграждането на капацитета на персонала на общините в РСМ, каза експертът. По думите му Кюстендил е много проактивна община, със солиден опит по проекти. „Тези проекти не само решават проблемите на хората, но и предизвикват промяна, насърчават трансграничното сътрудничество и създават добри практики“.
Гьоко Ристовски поздрави БТА за инициативата за конференцията и изрази надежда участниците да имат възможност да обменят опит и идеи за добри практики.
Проектът "Европа на Балканите: Общо бъдеще" се изпълнява от БТА с подкрепата на Европейската комисия. С него се надгради вече реализираният проект "Европа в България: общо бъдеще" като го разшири и към балканските страни. В рамките на проекта „Европа на Балканите: Общо бъдеще“ БТА организира 36 конференции, сред които шест трансгранични форума, шест големи регионални конференции и 22 местни. В дискусиите участваха над 300 представители на изпълнителната и местна власт, на бизнеса, на образователни институции и неправителствени организации. Сред засегнатите в конференциите теми бяха новостите в политиката на сближаване в програмния период до 2027 г., реализираните и предстоящи проекти от значение за местните общности, добрите примери и предизвикателствата пред бенефициентите.
/РН/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text