site.btaВизитите на Мелони и Макрон при Милей - генерална репетиция за подхода на прагматичния диалог, който двамата европейски лидери се очаква да приложат и спрямо Тръмп
В рамките на броени дни две от водещите фигури в ЕС, в Г-7 и в Г-20 – италианският премиер Джорджа Мелони и френският президент Еманюел Макрон, направиха официални посещения в Буенос Айрес и се срещнаха там с аржентинския президент Хавиер Милей. Двамата европейски лидери имаха възможност за допълнителни срещи с Милей и по време на форума на Г-20 във Рио де Жанейро в Бразилия, припомнят Франс прес, Бе Еф Ем Те Ве, АНСА, „РАИ Нюз“, „Буенос Айрес таймс“ и „Буенос Айрес хералд“.
Макрон беше в Аржентина през уикенда, в навечерието на срещата на върха на Г-20 в Бразилия, докато Мелони посети Аржентина непосредствено след форума на Голямата двайсеторка.
Двете посещения в Аржентина на двама лидери, които се самоопределят като част от различни европолитически семейства – Мелони е от десницата, а Макрон се дефинира като нито от левицата, нито от десницата - показва, че те все пак имат нещо общо и това е принципът да разговарят с всеки на международната политическа сцена, дори и с лидери като Милей, приемани нееднозначно от световната общност.
Хавиер Милей в настоящия момент привлича вниманието не само заради реформите, които се опитва да прокарва в Аржентина и които пораждат протест и гняв у сънародниците му, но и с това, че се откроява като поддръжник на избрания за президент на САЩ Доналд Тръмп. Милей беше и първият чуждестранен лидер, срещнал се с Тръмп, след като републиканският милиардер спечели президентските избори на 5 ноември. Двамата се видяха миналата седмица в имението на Тръмп във Флорида, припомнят Асошиейтед прес и Би Би Си. В допълнение на това Милей не се колебае да изказва открито мнението си по горещи международни теми и да се конфронтира по-специално с леви лидери, като например президента на Бразилия Луиз Инасио Лула да Силва или президента на Венецуела Николас Мадуро. Левицата, която Милей дефинира като свой естествен противник, е и основна опозиционна сила и в Италия, и във Франция в настоящия момент, тоест тя е и политически противник и на Мелони, и на Макрон, което допринася и за сближаването им с Милей.
Визитата на Мелони в Буенос Айрес започна във вторник вечерта, непосредствено след края на срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро. В първия ден от посещението й в Аржентина, Милей организира за нея вечеря в президентската резиденция в Оливос в покрайнините на аржентинската столица, припомнят АНСА и „РАИ Нюз“. Същинските разговори между двамата лидери се проведоха вчера, на 20 ноември, в президентския дворец „Каса Росада“ в Буенос Айрес. Разговорите между Мелони и Милей продължиха два часа, отбелязват аржентински издания и АНСА. След тези разговори Милей и Мелони направиха изявления за журналистите, продължили общо 13 минути. И Милей, и Мелони припомниха историческите, братски и кръвни връзки между народите на Аржентина и на Италия.
Мелони благодари за сърдечния прием, който е получила в Буенос Айрес и благодарение на който тя се е почувствала като у дома си. Тя припомни, че за първи път посещава Латинска Америка, откакто дойде на власт преди две години и каза, че не случайно е избрала Аржентина да е първата страна от региона, в която тя да направи двустранна визита. В Аржентина има над 1 милион италианци, като това е най-голямата италианска общност зад граница. В Аржентина живеят и 20 милиона души от италианско потекло, припомни Мелони. Пример за тази родствена връзка е папа Франциск, който е аржентинец от италиански произход, припомнят италиански медии. Всичко това показва, че връзките между Италия и Аржентина са дълбоки и се коренят още преди двете страни да са станали независими, посочи Мелони. Италианският премиер добави, че Аржентина и Италия имат сега много общо - те са ръководени от двама лидери, които обичат свободата, а народите им също са свободолюбиви.
Мелони припомни, че първата европейска столица, която Милей е избрал да посети, след като спечели президентските избори в Аржентина, беше именно Рим. На 12 февруари той беше приет от Мелони в двореца "Киджи", който е централата на италианското правителство. Двамата лидери се видяха и по време на срещата на върха на Г-7 в Борго Иняция в Пулия, на която Аржентина беше поканена като заедно с други значими страни на международната сцена, въпреки че не е част от Голямата седморка. Тази покана не е била отправена случайно тогава, тъй като позицията на Буенос Айрес е решаваща за укрепване на връзките на Италия и на Г-7 с Латинска Америка, подчерта Мелони. Позицията на Буенос Айрес е решаваща и за общите усилия на Италия и Аржентина за справяне с големите предизвикателства на съвременността, добави италианският премиер. Тя каза, че заедно с Милей сега, а и в кулоарите на срещите на върха на Г-7 и на Г-20 са се договорили да работят заедно по всички важни международни въпроси. Двете страни имат обща гледна точка по такива важни досиета, като войната в Украйна, войната в Близкия изток и кризата във Венецуела, отбеляза италианската лидерка.
Мелони обърна по време на изявлението си специално внимание на ситуацията във Венецуела, в която живеят много италианци и чието име произлиза от Венеция и препраща към исторически връзки с Италия. Италианският премиер припомни, че във Венецуела Мадуро е провъзгласил победата си на едни малко прозрачни избори. Тя осъди репресиите срещу опозицията, произволните арести на политически активисти и опозиционни политици. Мелони припомни, че в изявленията на Г-7 се призовава за демократичен преход във Венецуела, който да отговори на аспирациите на венецуелския народ, избрал за президент принудения да живее сега в изгнание опозиционен лидер Едмундо Гонсалес Урутия.
Мелони заяви, че по време на срещата с Милей двамата са се уговорили да задълбочат двустранните отношения по три направления. Първото е политическо сътрудничество. За целта ще бъде разработен план за периода 2025-2030 г., в който ще бъдат идентифицирани отраслите, върху които да са съсредоточени двустранните усилия за сътрудничество. Второто направление е сътрудничеството в борбата с организираната престъпност, по-специално противодействието на корупцията, на прането на пари, на наркотрафика, на трафика на хора, на проникване на престъпността в икономическата и социалната система. В това направление Мелони каза, че Италия може да предложи на Аржентина опита си, базиран на методите на разследване на прочутите италиански съдии Паоло Борселино и Джовани Фалконе, борили се срещу мафията и убити от нея. Третото направление на сътрудничество е в сферата на икономиката и търговията. В Аржентина има над 300 италиански компании, със стокооборотът от 3 милиарда евро, припомни Мелони. Тя добави, че смелите политики на Милей за либерализиране на пазара и за привличане на инвестиции отварят и нови възможности за засилване на италианското присъствие в Аржентина в стратегически сектори като енергийния преход, инфраструктурата, критичните суровини, въздухоплаването и космоса.
В края на изявлението си Мелони каза, че тя и Милей са двама лидери, които се борят за запазване на идентичността на Запада и на неговите кардинални посоки, които са свободата, демокрацията, националния суверенитет. Тя добави, че двамата с Милей са лидери, които осъзнават, че в трудни времена са важни силните лидерски идеи и лидерската смелост.
Изявлението си италианският премиер, която владее френски, английски и испански, завърши именно на испански, като нарече Милей приятел, след което двамата се прегърнаха.
Милей заяви на Мелони, че тя не само е гост в Аржентина, но може да приема тази страна като свой дом. Той подчерта, че, въпреки че между Италия и Аржентина съществуват дълбоки връзки, досега двустранните отношения не са се възползвали от това и са се ограничавали само до двустранно уважение. Сега има исторически повод за надграждане на тези отношения и за изграждане на една специална двустранна връзка, основаваща се на споделени от двете страни и техните лидери и народи ценности, заяви Милей. Той подчерта още, че Италия и Аржентина заедно могат да защитават суверенитета на нациите пред склерозиралите международни институции и да бранят свободите пред безкрайните регулации, които претендират да казват на хората как да живеят. Милей говори и за бича на организираната престъпност, пред който двете страни заедно не трябва да проявяват снизходителност. Той разкритикува джендър идеологиите, пред които Рим и Буенос Айрес трябва да защитават безусловното уважение на правото на живот и на семейство като централен елемент на обществото. Милей спомена и за уокизма, който наречен душевен вирус и каза, че пред него Италия и Аржентина ще защитават благоразумието и връщането към споделените ценности на западния свят.
Милей заяви още, че той и Мелони са лидери, направляващи съдбите на две държави, които сега се нуждаят от смели решения на структурни проблеми. За Аржентина такива проблеми са бедността и инфлацията, а за Италия – безконтролната имиграция, заяви Милей. Аржентинският лидер добави, че подобна лидерска смелост обаче се наказва от онази политическа върхушка, която не признава реалностите.
В изявлението си пред медиите Милей спомена и за създаването на съюз на свободните страни, споделящи общи ценности и имащи общи цели. Той каза, че това ще бъде един съюз, който ще покаже пътя и светлината на Запада, който тъне сега в мрак. Според аржентинския лидер това ще бъде алианс на свободните нации, борещи се срещу тиранията и мизерията, допълват „Буенос Айрес Таймс“, „Буенос Айрес Хералд“, АНСА и „РАИ Нюз“. Този съюз ще защитава идеите на свободата, на частната собственост, на капитализма.
Аржентинският лидер заговори за създаването на подобен съюз, който той възприема като лига на десни нации, още преди да се срещне с Тръмп миналата седмица, припомнят аржентинските медии и италиански новинарски сайтове. Това ще бъде нова многостранна организация, която ще насърчава споразуменията за свободна търговия и военното сътрудничество между членовете си. Милей планира освен Мелони да покани в нея и израелския премиер Бенямин Нетаняху, както и Тръмп, отбелязват аржентинските издания.
Засега не е ясно как точно Мелони възприема тази идея, предложена от Милей. Но тя неведнъж е говорила по различни поводи, че иска роля на протагонист за Италия в световните дела. Сега Италия играе главна роля, защото е ротационен председател на Г-7, но това председателство приключва идния месец и има риск светлините на прожекторите да се насочат към следващия ротационен председател Канада. Ето защо офертата на Милей звучи интересно в този момент, отбелязват аржентински и италиански издания.
Доскоро самата Аржентина имаше амбиции да стане част от блока БРИКС, разширил се в началото на настоящата година с няколко страни. Но с идването на власт на Милей Буенос Айрес се отказа от тези планове, тъй като възприема това обединение като левичарски съюз, включващ Бразилия, Русия и Китай.
Визитата на Мелони в Буенос Айрес беше организирана още по време на годишната сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк през септември, припомня „Буенос Айрес Хералд“. В рамките й Мелони участва и в церемония по полагане на венец пред паметника на националния герой на Аржентина Хосе де Сан Мартин, издигащ се на площад „Сан Мартин“ в квартала Ретиро на аржентинската столица. Хосе де Сан Мартин е водач на въстания в южноамерикански държави за тяхната национална независимост от Испания и е национален герой не само на Аржентина, но и на Чили и Перу.
Като част от програмата на визитата в Буенос Айрес Мелони присъства и на балетно представление във внушителния театър „Колизей“.
В светлината на сърдечния прием, който получи Мелони в Буенос Айрес и синергията, която демонстрираха тя и Милей, визитата на Макрон в аржентинската столица поостана в сянка. Тя протече по същата схема – вечеря в президентската резиденция, дадена от Милей за гостуващия му френски лидер, а на следващия ден двустранни разговори, отбелязват Франс прес и Бе Еф Ем Те Ве.
По време на двустранните разговори Макрон не получи от Милей оферта да се присъедини към бъдещ алианс на свободните нации, но двамата дискутираха един друг бъдещ алианс под формата на споразумение за свободна търговия между ЕС и блока на южноамериканските държави МЕРКОСУР, обединяващ Аржентина, Бразилия, Уругвай и Парагвай. Брюксел преговаря с южноамериканския блок за сключване на споразумение за свободна търговия. Текстът в настоящия му вид обаче не се нрави на Франция, която смята, че той не отчита новите реалности. Във Франция това противопоставяне на плановете за договора обедини неочаквано разединената политическа класа. В страната фермерите също са против бъдещото споразумение. Те се опасяват, че след сключването му Европа ще бъде залята от южноамериканска селскостопанска продукция, която няма да отговаря на същите завишени санитарни и екологични стандарти, каквито действат сега в Европа. Така ще се стигне до нелоялна конкуренция, казват фермерите и критиците във Франция на бъдещия договор, посочва Франс прес.
„Заявих по един откровен и ясен начин на президента на Аржентина, че Франция няма да подпише този договор с МЕРКОСУР във вида, в който той е сега“, каза Макрон след разговора си с Милей. „Хавиер Милей също ми каза, че не е удовлетворен от този текст“, допълни Макрон.
Френският президент се опитва сега да убеди и други европейски страни да го подкрепят срещу това споразумение в настоящия му вид. Редица европейски държави, като например Германия и Испания пък настояват договорът да бъде подписан преди края на годината. Привържениците на договора смятат, че той ще насърчи износа на коли, машини и фармацевтични продукти от ЕС към МЕРКОСУР. Преговорите по споразумението текат от 20 години. То предвижда по-специално и квоти за внос на говеждо месо при намалени или нулеви мита в Европа, припомня Франс прес.
Макрон смята, че в противопоставянето си на Брюксел срещу този договор Франция не е изолирана в ЕС. „Други страни също се присъединяват към нас и това са поляците, австрийците, италианците и още други в Европа“, заяви френският президент. Париж се надява, че Брюксел няма да смее да пренебрегне неговите възражения. Но за всеки случай Франция иска да си осигури и блокиращо мнозинство в ЕС срещу договора. В понеделник италианският министър на земеделието Франческо Лолобриджина, който е от партията на Мелони, също се произнесе срещу договора с МЕРКОСУР в настоящата му форма. Той настоя селскостопанските производители от страните от южноамериканския блок да бъдат подложени на същите задължения, като тези към производителите от ЕС. Външният министър на Италия Антонио Таяни от своя страна каза, че Италия принципно е съгласна да има такъв договор, но добави, че някои точки в текста трябва да бъдат изгладени. По време на изявлението за медиите вчера Мелони не спомена дали с Милей са обсъждали и въпроса за споразумението за свободна търговия между двата блока.
Отвъд Атлантика, в Париж говорителката на френския парламент Мод Брьожон заяви, че Франция ще продължи да се противопоставя на сделката, колкото е нужно. Във френския парламент ще бъде организиран дебат по въпроса, който ще бъде последван и от гласуване, каза Брьожон. Така позицията на Франция ще бъде още повече подсилена. Според парламентарната говорителка споразумението между двата блока в настоящия му вид не е в съответствие с екологичните норми, фиксирани по-специално в Парижкото споразумение за климата. Подобно е и мнението на самия Макрон.
Именно Парижкото споразумение за климата беше втората тема, която Макрон дискутира с Милей в Буенос Айрес. Но Милей е климатоскептик, който споделя вижданията на Тръмп в тази насока. Аржентина изтегли делегацията си от конференцията за климата в Баку, където международната общност по традиция обсъжда как да увеличи усилията в борбата с климатичните промени и да ограничи още повече парниковите емисии.
По темата за климата след срещата с Милей Макрон призна, че двамата продължават да имат разногласия. Но той добави, че Милей не е потвърдил пред него, че желае да изтегли страната си от парижката климатична сделка.
Макрон, подобно на Мелони, беше един от малкото лидери, приети в Аржентина от Милей от идването му на власт преди 11 месеца, отбелязва Бе Еф Ем Те Ве. Посещението се възприема като тест за френския лидер и за неговото влияние в Латинска Америка, казва Оскар Сория, аржентински екоактивист. Според него ако Макрон действително е успял да убеди Милей да не изтегля страната си от Парижкото споразумение за климата, това ще покаже, че Макрон е запазил тежестта си в Латинска Америка. Ако Милей изтегли все пак Аржентина от сделката, това ще означава, че Макрон е изгубил аурата си в региона и ще доведе до „каскадно“ изтегляне и на други страни от Южна Америка от климатичната сделка, допълва експертът.
Може би, за да се презастрахова срещу това, Франция запазва хвалебствения тон относно реформите, извършвани от Милей в Аржентина, които доведоха до орязване на публичните разходи с цел връщане на бюджетното равновесие в страната. Но това става на висока социална цена. Според Франция тези реформи вървят в правилната посока.
Франция иска да задълбочи и икономическите връзки с Аржентина, по-специално в областта на критичните суровини. Френската компания „Ерамет“ откри наскоро литиева мина в тази страна. Франция се опитва и да пласира евентуално френските подводници „Скопрен“.
По време на визитата в Буенос Айрес Макрон отдаде почит на жертвите на аржентинската военна диктатура (1976-1983 г.). Церемонията се състоя в Църквата на Светото сърце, паметно място на съпротивата срещу диктатурата. Там Макрон се срещна с близки на жертвите на военния режим.
През декември 1977 г. няколко от основателите на движение, обединяващо майки на изчезнали по времето на диктатурата хора, са били арестувани, измъчвани и убити след една от техните срещи именно в Църквата на Светото сърце. Сред жертвите тогава имало и две френски монахини - Леони Дюке и Алис Домон, които били отвлечени и убити. Най-малко 22 французи има сред жертвите или безследно изчезналите по време на диктатурата в Аржентина, припомня Франс прес. Сред тях е и Мари-Ан Ериз, аржентински модел от френски произход. Нейната история на безследно изчезнала вдъхнови песента „Изчезналата“ на френския изпълнител Жан-Пиер Мадер.
Милей, както и неговата вицепрезидента, Виктория Виляруел, произхождаща от семейството на военни, са възприемани като ревизионисти в Аржентина, тъй като не се колебаят да намалят бройката на жертвите на хунтата. Според правозащитни организации жертвите са 30 хиляди, но Милей говори за 9000 жертви, отбелязва Франс прес.
През юли шестима депутати от управляващата аржентинска партия посетиха в затвора Алфредо Астис и други бивши военни, осъдени за престъпления срещу човечеството. Астис, който е бивш капитан от военноморските сили, днес е на 73 години. Той беше осъден два пъти в родината си на доживотен затвор за отвличането на двете френски монахини. Във Франция той осъден задочно на доживотен затвор през 1990 г. по същия случай. В Аржентина Астис е известен с прозвището „Ангела на смъртта“
По време на срещата с близките на жертвите на диктатурата в Църквата на Светото сърце всеки един от присъстващите е разказал историята си пред Макрон, пише „Буенос Айрес хералд“. Близките на жертвите са изразили пред Макрон и дълбокото си безпокойство от това, че Милей се опитва да оправдае системните жестокости, извършени от хунтата. Те са изразили и опасения, че правителството на Милей може да амнистира отговорните за тези жестокости. В отговор на споделените с него опасения Макрон е заявил на близките на жертвите, че „Франция не забравя“. Той е обещал, че ще засегне въпроса по време на двустранната си среща с Милей. Близките на жертвите на хунтата, срещнали се с Макрон, казват, че е значим жест това, че по време на толкова кратък престой в Аржентина френският лидер е намерил време да говори с тях.
Визитите на Мелони и на Макрон в Аржентина се вписват в тяхната стратегия да разговарят дори с пораждащи противоречие събеседници от международната общност, като например унгарския премиер Виктор Орбан или пък милиардера Илон Мъск, който ще заеме важен пост в бъдещата администрация на Доналд Тръмп. Вероятно този прагматичен подход, който обединява Мелони и Макрон и който те прилагат в действителност и при разговорите помежду си, те ще вкарат в действие и когато Тръмп влезе официално в Белия дом на 20 януари догодина. Така че срещите им с Милей може да се разглеждат и като генерална репетиция за това.
/ПТА/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text