site.btaПерспективите за сътрудничество в областта на образованието и научните изследвания, обсъди делегация от България на посещение в Кишинев
Работна група, водена от заместник-министъра на образованието и науката на България проф. Генка Петрова, посети Кишинев през периода 17-19 януари 2024 г. за обсъждане на детайли по бъдещо междуправителствено споразумение. В нея бяха включени представители на Русенския университет „Ангел Кънчев“, както и на посолството в Кишинев, съобщават от дипломатическото представителство.
Генка Петрова обсъди с държавния секретар на министерството на образованието на Молдова Адриана Казаку засилването на сътрудничеството в областта на образованието и научните изследвания и новите възможности за разработване на проекти от общ интерес. По време на срещата бяха разгледани няколко аспекта на молдовско-българските отношения в областта на образованието и научните изследвания.
Страните оцениха фундаменталната правна рамка за насърчаване на отношенията на сътрудничество, сред които най-важните са: Споразумението за сътрудничество за признаване на документи за обучение от 2000 г., Споразумението между правителството на Молдова и правителството на България относно отпускането на помощ на Държавния университет на Тараклия, подписан през 2004 г. и Междуведомствения протокол за сътрудничество от 2008 г. в областта на образованието, съобщава mec.gov.md.
Адриана Казаку отбеляза, че подкрепата на правителството на България е значителна, както в областта на образованието и научните изследвания, така и в социално-културните и икономически отношения, по-специално политическата подкрепа, дадена през последния период по отношение на европейската интеграция на Молдова. В същото време държавният секретар благодари на българската страна за оказаната подкрепа за Тараклийския университет, която от 2004 г. се изразява в дарения, отпускане на стипендии на студенти, дарения на книги и компютри, делегация на преподаватели от България за преподаване на модули на български език в рамките на институцията, стажове и обучения за преподаватели и студенти.
От своя страна заместник-министър Генка Петрова заяви, че България ще продължи да оказва подкрепа на Молдова в процеса на присъединяване към Европейския съюз. Отделна тема на дискусиите беше насочена към подобряване на качеството на образованието и професионалната подготовка на студентите и преподавателския състав в Държавния университет „Григорий Цамблак“ в Тараклия, както и перспективата за подписване на ново споразумение за сътрудничество в тази насока. В крайна сметка страните се договориха да продължат диалога и да работят заедно за разработването на възможно най-много двустранни проекти, полезни за гражданите на двете държави.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text