site.bta Преподавателят по български език Наталия Кара получи отличие за приноса си в издаването на сборник с български народни песни от село Табаки


Учителят по български език и литература и заместник-директор по учебно-методическата работа в Болградската гимназия „Георги Раковски“ в Украйна Наталия Кара получи паметен плакет за участието ѝ в редакцията и превода на сборника с български народни песни „Песен се лее, Табаки живее“. За наградата съобщи за рубриката „БГ Свят“ на БТА администрацията на учебното заведение.
Награждаването се състоя по време на тържествения концерт по случай Деня на Конституцията на Украйна, който се отбелязва на 28 юни.
В подготовката на сборника взеха участие: авторът на проекта Жанна Суслина, техническият редактор Яна Рунковска, преводачът и редактор Наталия Кара, авторът на текстовете Прасковия Цоева, звукорежисьорът Иван Кайряк, преподавателят по вокално и инструментално изкуство, извършил нотиране, Димитър Стоев (гр. София, България), графичният дизайнер Даниел Дулгеров (гр. Хайфа, Израел), фотографът Александър Бутаков и специалистът по техническа поддръжка Димитър Нерубащенко.
Сборникът е издаден в рамките на Програмата за развитие на културата в Болградската териториална община за периода 2024–2026 г., по инициатива на отдела по култура, туризъм, младеж и спорт.
Изданието съдържа обредни, празнични и битови български народни песни, съхранени от жители на село Табаки, Болградска община, Одеска област. Събирането и документирането на нематериалното културно наследство е осъществено от инициативна група местни жители, които успяват да запишат над 40 песни.
С цел съхраняване на автентичното езиково и музикално народно изкуство, отделът по култура, туризъм, младеж и спорт инициира издаването на сборник с текстовете на 31 песни. Те са публикувани на диалектния български език, използван в село Табаки, без корекции или адаптация към съвременния книжовен български език.
Особеност на изданието са първите десет песни, които са записани, нотирани и дигитализирани. Чрез вградени QR кодове читателите могат да чуят оригиналните аудиозаписи на песните.
„Българските народни песни са не само неразделна част от историята на първите български преселници, но и важна част от ежедневната култура на съвременния селски живот. В продължение на два века жителите на село Табаки съхраняват и предават народните песни от поколение на поколение“ – пише в описанието към сборника.
След Кримската война Болград и около 40 български колонии са присъединени към Молдовското княжество. През януари 1858 година делегация на българските колонии ходатайства пред княз Никола Богориди за откриване на народно училище в Болград. Съдействие на бесарабските българи оказва Георги Раковски, който по това време се намира в Яш.
На 10 юни 1858 година княз Никола Богориди издава Хрисовул (грамота) за създаването на Народно централно училище в Болград, която подробно урежда неговия статут, финансиране и управление. То трябва да е достъпно за всички колонисти, независимо от материалното им положение, преподаването по всички предмети става на български и румънски език. Финансирането на училището се осъществява от приходите на Болградската община и на други 39 общини, а управлението се извършва от Попечителски комитет от трима души, избирани с тригодишен мандат от делегати на българските колонии.
Учебното заведение е възродено през 1993 г., а през 1999 г. му е дадено името „Г. С. Раковски“.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина