site.btaМузеят за българска култура „Народна къща“ в село Табаки, Украйна, посрещна гости на нов адрес с Ден на отворените врати


Етнографската стая „Народна къща“ в село Табаки, Украйна, с ръководител Прасковия Цоева се премести в нова сграда. По повод Деня на отворените врати, с който бе отбелязано преместването на музея за българска култура, разказа за рубриката „БГ Свят“ на БТА ръководителката на музея Прасковия Цоева.
Сред първите посетители в обновената „Народна къща“ на адрес улица „Болградска“ №159 бяха ученици от местния лицей. Те се включиха в тематична екскурзия, по време на която се запознаха с факти от историята на селото и откриха Табаки на карта от 18 век, разказа ръководителката.
„След като изслушаха откъси от архиви и източници, учениците научиха, че Табаки съществува вече пет века. В двете музейни стаи са събрани етнографски експонати, а в третата – материали от различни епохи, свързани с историята на селото, по които предстои още работа по систематизиране и подреждане“, сподели Цоева.
Гостите имаха възможност да чуят художничката Маша Дякова и да разгледат изложба на нейните ръчно изработени творби. Сред акцентите бе и сборникът „Песен се лее, Табаки живее“, включващ автентични песни от селото, които бяха представени с кратък концерт.
Момчетата от групата „Табашко коледарче“ към Етнографската стая изпълниха хумористична песен от новия сборник, а в края на събитието демонстрираха пред гостите старинната детска игра „Чилик“, която се е запазила в селото повече от 210 години, добави още Прасковия.
Тя изрази благодарност към педагогическия колектив на местния лицей и надежда за бъдещо сътрудничество в опазването на културното наследство на българското село. Тя благодари също на администрацията на Табаки за подкрепата в дейността на Етнографската къща.
Както БТА писа, в село Табаки беше представен сборник с български народни песни под заглавие „Песен се лее, Табаки живее“. Това е второто издание в рамките на поредицата „Културното наследство на Болградския регион“, създадена с цел съхранение и популяризиране на местното културно богатство.
Сборникът съдържа 31 народни песни, събрани от жители на селото, които са запазили автентичните мелодии и текстове. Включени са и изпълнения на младите фолклорни колективи „Табашко коледарче“ и „Лазарки“. На първите страници на изданието са поместени значими дати от историята на селото, а към всяка песен е добавена информация за нейния източник, името на информатора и негова снимка.
Етнографската стая „Народна къща“ в село Табаки, Болградска община, Украйна, е основана през 2019 година. Това е общо пространство за хора от всички възрасти, където се организират събития, репетиции, събирания и различни дейности, свързани с българската култура и обичаи.
Най-старото в Болградската община българско село Табаки е основано от преселници през 1812 г., недалеч от мястото, където девет години по-късно е поставено началото на Болград. В годината на създаването му в Табаки е имало 75 къщи и 601 души население, сочат исторически сведения.
/ИКВ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина