site.btaБългарският ветеринарен съюз възобновява проучването на разпространението на Ку-треска сред ветеринарните лекари


Споразумение с НЦЗПБ ще позволи провеждането на мащабно изследване за установяване на риска сред съсловието
21.06.2025 г. Дом на ветеринарния лекар, гр. София. Заседание на Националния съвет на Българския ветеринарен съюз, на което се взема решението
Националният съвет на Българския ветеринарен съюз (БВС) взе решение да възобнови дейността по проучване разпространението на болестта Ку-треска сред ветеринарните лекари. Инициативата ще се реализира чрез споразумение с Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Изследването ще се проведе с помощта на кръвни проби, анализирани в Националната референтна лаборатория „Клетъчни култури, рикетсии и онкогенни вируси“ към НЦЗПБ. То цели да установи степента на разпространение на инфекцията сред ветеринарномедицинските специалисти – професионална група с висок риск при контакт с животни, потенциални носители на заболяването.
Ку-треската е сред най-разпространените, но често подценявани зоонози – болест, която се предава от животни на хора. Според проучване на доц. Янко Иванов и доц. Койчо Коев от 2023 г., от общо 1416 инфекциозни причинители при хората, 869 (или около 61%) са с животински произход. Рядко се предизвиква масово разболяване, но в редица случаи преминава в хронична форма и може да нанесе трайни увреждания на организма.
Инициативата е част от цялостния подход „Единно здраве“, която подчертава връзката между здравето на хората, животните и околната среда. Решението на ръководството на БВС е естествено продължение на проучването, започнато през 2021 г., което беше временно преустановено поради пандемията от COVID-19. Тревожните резултати от тогава – 77% от изследваните ветеринарни лекари са преболедували Ку-треска, а 23% са били с активна инфекция – показват неотложността от възобновяване и разширяване на изследването.
Целта на БВС е двойна: защита на съсловието и иницииране на задълбочен професионален диалог със специалисти по инфекциозни болести в страната. Очакванията са тези разговори да доведат до предложения за промени в нормативната база, програмите и процедурите във ветеринарномедицинската и доболничната помощ. Така се полага основата за активна профилактика и по-добра координация при борбата със значими зоонози.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина