site.btaОбластният център за българска култура в Болград отправи поздравление по случай Международния ден на детската книга


Областният център за българска култура в Болград, Украйна, отправи поздравление по случай Международния ден на детската книга, който се отбелязва на 2 април. Поздравителното послание беше публикувано на Фейсбук страницата на културната институция.
От институцията разказаха за историята на празника, като отбелязаха, че той се чества от 1967 г. и съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен. Според думите им Андерсен е автор на едни от най-популярните приказки на всички времена, а Международният ден на детската книга се отбелязва в цял свят.
Екипът на центъра посочи още, че през 1958 г. ЮНЕСКО учредява Международен златен медал на името на Андерсен, наричан още малка Нобелова награда. Те допълниха, че тази награда се връчва веднъж на две години на изявени детски писатели и илюстратори, като сред отличените са имена като Астрид Линдгрен, Селма Лагерльоф, Туве Янсон, Луис Карол и Валери Петров.
От културния център подчертаха, че първият български писател, вписан в Почетния списък на Международния съвет за детската книга „Ханс Кристиан Андерсен“, е Ангел Каралийчев. Те изразиха убеждението си, че любовта към четенето и грамотността са от изключителна важност за развитието на децата, тяхната реализация и успешното им вписване в обществото.
„Ако имате дете, подарете му книга и му помогнете да развие любов към четенето. Литературата стимулира езиковото развитие и въображението“, призоваха още от Областния център за българска култура в Болград.
Както БТА писа, град Болград е административен център на Болградски район в рамките на административно-териториалната реформа от 17 юли 2020 г. В района влизат 10 общини, в които над 60% от населението е българско.
Областният център за българска култура в град Болград е открит на 10 декември 1997 г. В центъра за българска култура се организират курсове по български език, литература и история за желаещи да кандидатстват във висшите училища на Украйна и България.
Дейността на институцията е свързана с отбелязването на всички традиционни и национални празници на българския народ. Основните насоки са просветителска, научно-методическа и културно-изследователска дейност, популяризиране на българската култура и българския език, възраждане на българските традиции, обреди и обичаи.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text