site.btaСиана Тончева, фермер и автор: Българите, живеещи в чужбина, са огромен ресурс
Българите, живеещи в чужбина, са огромен ресурс. Те могат да обогатят България, да допринесат по най-добрия начин за нейното възраждане - коментира пред блога „Завръщане с Богдан Дарев“ Сиана Тончева, фермер и творец от „Близката ферма” – място за чиста храна, създадено от нея и мъжа ѝ Иво, в с. Негован в близост до София.
„Това са правили във възрожденските години всички наши видни общественици - учили са навън, но винаги са се връщали да приложат наученото тук, в България. Пример е Пенчо Семов, който прилага знанията си за доброто на всички, като построява училища и болници - за общо, а не за лично благо. Примери са и много други наши възрожденци“, коментира Сиана Тончева.
По думите ѝ всеки оставя нещо от себе си там, където е избрал да замине. „Важното е с каква мисъл е заминал човек. Тъжно е, когато родители изпращат децата си да учат в чужбина с идеята да се установят да живеят там. Така става едно обезлюдяване на вътрешно и външно ниво, което ги прави нещастни“, на мнение е Тончева.
След разговори с българи навън, Сиана разбира, че връзката с духа липсва на българите там. Тази празнота ги кара да мислят за България, връща мислите им там.
Тя и Иво живеят от 13 години на село. „При нас причината беше много прозаична - не успяхме да си харесаме апартамент и решихме да сбъднем детската си мечта за живот в къща на село. Беше необичайно за хората около нас тогава, мислеха ни за луди“, споделя тя.
„Относно фермата - Иво последва интуицията и импулса си и аз му се доверих, макар в началото да бях в опозиция. Исках реализация след майчинството. Започнах да усещам, че ми става празно. Посоката, в която се движех, не ме водеше там, където исках да стигна“, споделя още Тончева.
Затова решава да подкрепи Иво, да даде шанс на идеята му, като прави нещата, в които е „добра - снимки, писане, видеа, социални мрежи“.
Има три неща, върху които Сиана и Иво работят: отглеждането на зеленчуците; свързването на децата и хората със земята; дарението като кауза.
„Жизнено важно е да имаме градинари, за да имаме чиста храна“, коментира Сиана.
„В цял свят фермерите са нужни. Ние, българите, това го можем. Можели са го всички наши предци. Българите сме известни по цял свят с градините си. Българите в Унгария, например, са били градинари. Много са архивите по цял свят, които пазят информация за градинарските ни умения. Има и големи, известни, български общности в чужбина, уважавани за уменията си. Разпространявали сме зеленчуците по цял свят. Нужно е да си припомним всичко това. Да допринесем за България по практичен начин“, призовава сънародничката ни.
Цялото интервю с нея може да прочетете тук.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text