site.btaЧетвъртият ден на Международния етнографски кинофестивал „ОКО“ бе посветен на националните герои Тарас Шевченко и Христо Ботев
Дискусионен панел на тема „Националните будители и лидери на историята. Какво е общото между Украйна и България?“ се състоя на 11 септември в град Болград, Украйна. Това събитие мина в рамките на Международния етнографски кинофестивал „ОКО“.
В дискусията се включиха Наталия Кара – заместник-директор по учебно-методическата работа и учител по български език и литература в Болградската гимназия „Г. С. Раковски“, Христина Николова – учител по български език и литература в Криничненския лицей и редактор на учебници по български език за първи - 11. клас, Олена Ивановска – доктор на филологическите науки и професор по фолклор, както и Антин Ищук – филолог, автор на курс по украинска литература на платформата „Всеукраинска школа онлайн“, преподавател в проекта за алтернативно образование „Наша школа“.
По време на панела гостите пресъздадоха личностите портрети на националните герои Тарас Шевченко и Христо Ботев и търсиха общите черти между тях. Дискусията подчерта значението на будителите в културната история на двата народа - Христо Ботев и Тарас Шевченко, и двамата поети и революционери, символизират стремежа за свобода, справедливост и национално самосъзнание. Участниците на дискусията отбелязаха, че и Шевченко, и Ботев не само вдъхновяват своите съвременници, но и остават вечни символи на борбата за независимост.
Фестивалната програма продължи с прожекции на филми.
В първата зала от 16:00 до 18:00 часа местно време беше показан филмът „Once Upon a Time in Ukraine / The Inglorious Serfs“, режисиран от Роман Перфильов, Украйна. Филмът е алтернативна история на живота на Тарас Шевченко.
От 18:00 часа местно време последва филмът „Тарас. Завръщането“, режисиран от Олександр Денисенко, копродукция между Украйна и Казахстан.
Паралелно с това във втората зала от 18:00 часа местно време се състоя прожекция на българския филм „Ботев: в сянката на паметника“, режисиран от Жезко Давидов. Този документален филм реконструира последните дни от живота на Христо Ботев и задава въпроса за обстоятелствата около неговата смърт.
„Тази година сме избрали за фестивала мотото на Тарас Шевченко „Борете се и ще победите“, което е актуално и днес. Модернизираният образ на поета ще поведе отново украинския народ, превръщайки го в символ на борбата, съпротивата и лидерството“, сподели Татяна Станева, директор на фестивала.
Тя добави, че и образът на Христо Ботев, както и най-известният откъс от неговото стихотворение „Който падне в бой за свобода, той не умира“, са сред ключовите символи на вечния стремеж към свобода и саможертва в името на справедливостта.
През 2024 година кинофестивалът официално стана украино-български, като в неговата рекламна кампания бяха включени образите на Тарас Шевченко и Христо Ботев.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text