site.btaБългарско издание на роман от Кафка има в Музея на писателя в Клостернойбург, Австрия
Българско издание на роман от Франц Кафка е поместено в някогашен санаториум, днес Музей на Кафка, в Кирлинг – квартал на Клостернойбург, Австрия. Това информира за рубриката „БГ Свят“ на БТА сайтът за здраве и култура на българите в Австрия Sanus et Salvus.
В Кирлинг могат да се видят и творби на Кафка, издадени на различни езици. Колекцията е обогатена и с модерните графически романи - с екземпляр за Кафка.
Някогашният санаториум на д-р Хофман в Кирлинг, където писателят умира, днес пази спомени за Кафка (1883-1924). Тази година се навършват 100-години от неговото рождение.
Франц Кафка е сред най-значимите немскоезични автори на 20-и век. Той е роден в Прага и е оставил блестящо литературно творчество на немски език, отбелязва изданието. Но Кафка може да се нарече и австрийски автор, защото описва едно чувство, познато на много австрийци, а именно да попаднеш в челюстите на една бюрокрация, която много често не може да ти обясни какво трябва да направиш и ти по някакъв начин си виновен за това. Има закони, правила, които по свой начин са абсурдни, но трябва да се спазват.
Кирлинг e квартал на Клостернойбург, и тези, които питат къде е точно този санаториум, най-често получават отговор: „Много е далеч“.
Когато пристигате на адреса: ehem. Sanatorium Hoffmann, Hauptstraße 187, Kierling/Klosterneuburg виждате, че това е малък класически санаториум, който днес прилича по-скоро на една кооперация, намираща се под гората.
Гид в света на Кафка е г-жа Дирнбергер. Тя посреща посетителите с думите, че тези стълби, по които се изкачват, в последните си дни Кафка не е можел вече да изкачва и затова е ползвал асансьора, който сега е затворен, тъй като е много скъпа поддръжката му.
Посетителите виждат после една дълга и сравнително тясна градина, която туберкулозно болните пациенти на санаториума навремето са ползвали, за да се лекуват със слънце и чист планински въздух. Сега тя не може да се обхване с поглед цялата, тъй като от терасата се препречва огромно дърво, което не е било там по времето на Кафка.
В края на градината има красива врата, изработена от желязо, а оттам започва една пътечка, по която се тръгва към горичка.
И докато посетителите си мислят, че тук е било много тихо, се оказва, че в съседство на мястото на днешния Хофер е имало шумна конюшня.
От балкона на някогашния санаториум може да се зърне и някогашната стая на писателя Кафка. В момента цялата сграда е частна собственост.
Там посетителите се запознават с последните дни на Кафка.
Повече по темата, както и развенчаните митове за Кафка, може да прочетете тук.
/МГ/
news.modal.header
news.modal.text