site.btaПреподавателят Миглена Дикова-Миланова участва в културни срещи на Фарьорските острови
Миглена Дикова-Миланова - преподавател по български език и култура в Университета в Гент, получи възможност да се потопи в творческата атмосфера на Фарорските острови като гост в резиденцията на Съвета на творците от Фарорските острови - LISA. Това сподели за рубриката „БГ Свят“ на БТА самата Дикова.
„Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от архипелага - Streymoy, се превърна в мой вдъхновяващ дом за две седмици“, разказа преподавателят.
„С население от едва 44 души, Тьорнувик изглежда като място, което времето е забравило. Жителите му, повечето от които работят в столицата Торсхавн (Tórshavn) - на 50 километра южно от селото, пътуват ежедневно до работното си място с кола или с добре организирания публичен транспорт. За тези, които са напуснали селото, лятото е време за завръщане и наслада на спокойствието и красотата на родния край“, обясни Миглена Миланова.
През този период тя работи върху завършването на третата си стихосбирка и първия си роман. В същото време авторката се запознава с богатата словесна традиция и митология на островите, които са дълбоко свързани с океана и природните стихии. „Животните, като неизбежните овце, китовете, тюлените и птиците, играят важна роля както във фолклора, така и в съвременния живот на местните хора“, отбеляза Миланова.
Резиденцията, приютена в сградата на старото селско училище, предлага пространство за спонтанни изложби, концерти и четения. Там творци от цял свят, не само от Фарорските острови, имат възможност да представят своите произведения и да обменят идеи. В рамките на своя престой Миглена Миланова също е гост в резиденцията - по покана на Ранва Холм Мортенсен, фарорска поетеса и художничка.
„В село без магазини и кафенета, единственото място за социални събирания е импровизираното кафене на Ханс Хейнесен и Ранди Брюгве, предлагащо вкусни гофрети със сметана и мармалад от ревен. През уикендите, Карин, секретарка в болницата в Tórshavn, продава в своя фургон топла зеленчукова супа, кафе и сладки изкушения, като морковен кекс и мъфини“, коментира преподавателят по български език.
Едно от културните събития, което оставя дълбок отпечатък у нея, е посещението на Националната художествена галерия в Tórshavn и изложбата на Ранва Холм Мортенсен, посветена на жената и женското тяло. Инсталацията „Евангелие на млякото“ включва текстове от поетичната книга на Мортенсен „Пролетно мляко“ и нейна текстилна статуя на женска гръд, символизираща майчината сила и жизненост.
„В дома на Ранва и нейния съпруг, известния писател Йоанес Нилсен, намерих нови приятели и вдъхновение за творчеството ми. Обсъждахме литература, фарорските версии на скандинавските саги и бъдещи проекти, докато се наслаждавахме на уникалната атмосфера на островите“, разказа още Миглена Дикова.
„Не само завърших своите творчески проекти, но и обогатих своето разбиране за взаимодействието между човека и природата, като почерпих вдъхновение от суровата красота на Фарорските острови“, сподели тя.
Текстовете на Миланова, написани по време на нейния престой, ще бъдат публикувани и на английски с логото на LISA, а престоят ѝ, по нейни думи, ще остане „незабравимо изживяване, изпълнено с творчески дух и нови приятелства“.
/АГ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text