site.btaАтински студенти са на посещение в София в рамките на проект по Националната програма „Неразказаните истории на българите“
Атински студенти са на посещение в Българската академия на науките като част от проект, реализиран в рамките на Националната програма „Неразказаните истории на българите“. Това съобщава чрез публикация във Фейсбук Генчо Банев, лектор по български език и култура в Атинския университет.
Гостуването на студентите от Атинския държавен и Каподистриев университет протича под мотото „Една визита, върната само 113 години по-късно“ и е дейност по проекта „GraecoBulgarica – Български културен калейдоскоп през гръцки поглед. Първи срещи 1883, 1911, 1922 г.“
От споделената програма на визитата става ясно, че в рамките на 23 април 2024 г. (вторник) студентите и техните ръководители ще посетят Централната библиотека на Българската академия на науките, където директорът д-р Силвия Найденова и част от екипа на библиотеката ще им покажат редки издания, вестници и материали, съхранявани в библиотечния фонд на академичната институция.
След посещението в Българската академия на науките специалистът по история на града д-р Ивайло Начев ще разходи студентите из исторически забележителности в българската столица и Регионалния исторически музей в София.
В 15:00 ч. днес е планирано да започне семинар в Института за балканистика с Център по тракология към Българската академия на науките, воден от Генчо Банев - лектор по български език и култура в Атинския университет. В рамките на академично събитие ще бъдат представени презентации и реализирана дискусия по темата на проекта и по-конкретно за посещението на княз Александър Батенберг в Атина през 1883 г., за научна екскурзия на български студенти в Атина през 1911 г. и за преводите на българска литература в началото на 20 век. Участие в семинара ще вземат доц. д-р Зорка Първанова, д-р Стаматия Фотиаду, докторанти от Института за балканистика към Българската академия на науките и студенти от Департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Модератор на академичния форум ще бъде проф. Юра Константинова от Института за балканистика с Център по тракология към Българската академия на науките.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text