site.btaДвудневен форум за учители в български учебни заведения зад граница организира училище „Райна Княгиня“ в Дъблин
Двудневен онлайн форум за учители в български учебни заведения зад граница организира училище „Райна Княгиня“ в Дъблин, Ирландия. Срещата премина под надслов „Заедно в глобален форум – майсторски класове и споделяне на добри практики за учители в българските училища в чужбина“.
„Благодарим на всички колеги за вниманието, ангажираността и вдъхновението от нашите срещи. Ние вярваме, че само положихме началото на едно по-голямо сътрудничество и обмен на идеи между нас. Нека вдъхновението, което споделихме, бъде двигател за нашето постоянно развитие. До нови вдъхновяващи срещи“, написаха от училище „Райна Княгиня“ в своята Фейсбук страница.
По време на събитието бяха излъчени видео материали, подготвени от преподаватели, практикуващи в български училища в чужбина. Проведоха се и майсторски класови.
Нина Борисова, преподавател по български език на деца от прогимназиален етап в Българското училище „Св. Иван Рилски“ в Кеймбридж, представи видео на тема: „Преподаване на минали причастия; нехомогенна група 5-6 клас“.
Мария Балабанова и Анна Илиева, учители в прогимназиален клас в Българското училище „Звънче“ в Лондон, имаха видео презентация на тема „Сопот – градът, където Вазовите герои оживяват; 6. клас“.
Преподавателката по български език, прогимназиален етап, в училище „Звънче“ Рая Димитрова представи темата „Наклонение на глагола; 7. клас“.
Анна Илиева, учител по история на деца от прогимназиален клас в училище „Звънче“, пък участва с видео на тема „България по време на Първата световна война – героични победи и края на един национален идеал; 9. клас“.
Зорница Гоган – учител по български език и комуникативни компетентности в училище „Райна Княгиня“ в Дъблин, презентира темата „Есето като аргументативен текст - есе по морален/граждански/житейски проблем; смесена група десети - единадесети клас“.
Видеопрезентацията на Здравка Момчева, преподавателя по литература на ученици от гимназиален етап в Българското училище „Иван Станчов“, бе на тема „Животът и смъртта в контекста на общочовешките ценности ("Крадецът на праскови", Емилиян Станев), 11. клас“.
Учителите на деца от гимназиален етап в Българското училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим и Флоренция Георги Димитров и Стефан Боргоджийски изнесоха интердисциплинарен урок на тема „Дельо хайдутин: български патриот и герой от страниците на историята до Космоса; смесена група осми - десети клас".
След форума директорът на училище „Асен и Илия Пейкови“ Мая Падешка сподели: Учителите ни по литература и музика Георги Димитров и Стефан Боргоджийски представиха училището ни на форума, организиран от Българското училище в Дъблин „Райна Княгиня“ в партньорство с Министерството на образованието и науката и Асоциацията на българските училище в чужбина. Те представиха свой видео урок, посветен на Дельо хайдутин.
Тя припомни още, че в края на март в гръцката столица Атина се проведе форум „Мисията учител по български език в многоезична среда. Предели на (не)възможното“, организиран по инициатива на лектора по български език и литература в Атинския университет ас. Генчо Банев. Събитието бе част от проекта „GraecoΒulgarica – Български културен калейдоскоп през гръцки поглед“ в рамките на националната програма „Неразказаните истории на българите“.
„Участие във форума взе младата ни преподавателка по история и география Велизара Падешка, която представи своята идея за преподаване на българска история в италиански контекст“, сподели още Мая Падешка.
От училище „Райна Княгиня“ в Дъблин публикуваха в страницата си във Фейсбук още редица отзиви от представители на български училища, участвали в срещата.
Както БТА писа, форумът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на образованието и науката, в съорганизаторство с Асоциацията на българските училища в чужбина, и има за цел да стимулира споделянето на добри практики, успешни методи, стратегии и иновации в образователния процес, които са се оказали ефективни, приложими и ангажиращи за учениците в българските училища в чужбина.
Българското училище „Райна Княгиня“ в Дъблин и Корк функционира към Българската асоциация за образование „Райна Княгиня“, която е основана от учители. Към Асоциацията действа и Българското училище „Христо Ботев“ в Туламор. Филиалът в Корк отвори врати на 30 септември 2023 година.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text