site.btaГимназисти от Българско училище „Д-р Петър Берон“ в Прага участваха в проект-беседа за дирижаблите
Ученици от гимназиалните класове на Българско средно училище „Д-р Петър Берон“ в Прага участваха в беседа, посветена на дирижаблите и тяхната роля в съвременния свят. Това става ясно от публикация на училището във Фейсбук.
В рамките на проекта „Светът на дирижаблите: когато Ямбол беше част от него“ ученици от 8. до 12. клас на Българско средно училище „Д-р Петър Берон“ имаха възможност да научат непознати за тях исторически и любопитни факти за дирижаблите.
По време на занятието Кремена Димова – уредник в Регионалния исторически музей в Ямбол, разказа на всички присъстващи за базата на небесните гиганти в град Ямбол, за дирижаблите-рекордьори и за техните полети над България и по света.
Част от беседата бяха и професор Масимилиано Пинучи и Елена Дел`Инноченти, които се включиха онлайн, за да запознаят децата с авторската настолна игра „Дирижаблите: Мисия на Северния полюс“ (Airships: North pole quest), която пренася играчите в 1924 г., където държавите се надпреварват в завладяването на Северния полюс.
Осмокласникът Боян Колев се отличи със своята любознателност и упоритост по времена опознавателната мисия-игра, за което получи поощрителна награда.
Както БТА писа, Българско средно училище „Д-р Петър Берон“ в Прага е единственото българско държавно училище на територията на Чешката Република. То отваря врати през 1948 г., създадено по инициатива на родолюбиви български градинари, за които приоритет е било децата им да изучават книжовен български език, да познават българската история и да не прекъсват връзката с България. Днес училището има статут на „българско държавно средно училище“ и в него се обучават 130 деца, които заедно с усвояването на нови знания, получават възможност и да развиват талантите си, посещавайки извънкласните занимания, предлагани от училището.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text