Инспектори от Областната дирекция по безопасност на храните София-град провериха супермаркет на случаен принцип преди празниците
До момента няма установени нарушения при проверката на супермаркет Le Petit Marche, извършена от инспектори от Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) - София-град. Това съобщи пред журналисти Бистра Иванова, началник на отдел „Контрол на храните и граничен контрол“ при ОДБХ - София-град. Тя уточни, че предстои документалната част на проверката, в която ще се проследи разработената система, документите и записите, здравните книжки на персонала. Резултатите ще станат известни на по-късен етап.
Днес инспекторите минаха по „пътя на храната“ - от зареждането, складовата база до търговската част.
Проверката е по заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните д-р Светлозар Патарински във връзка с предстоящите празници и е фокусирана върху традиционните храни, присъстващи на трапезата на българина – агнешко месо, козунаци, яйца, проверяват се и боите за яйца. Тя обхваща сградния фонд, технологичното оборудване, условията, създадени за извършваната дейност, режим на съхранение на храните. След това в детайли се проверяват съпровождащата документация на храните, етикети и други документи.
Иванова уточни, че магазинът е избран за проверка на случаен принцип. Тя посочи, че тези насочени проверки са част от официалния контрол, който извършва Българската агенция по безопасност на храните и допълни, че проверките, които са по план на всички обекти, не са спирали, както и тези по сигнали и жалби на граждани.
Най-често констатираните нарушения са непълна етикетировка на храни, липса на документи и на проследимост, нарушение в режима на съхранение, понякога лоша хигиена, случват се да бъдат открити храни с изтекъл срок на годност, посочи Иванова. Тя допълни, че няма установени несъответствия на храни с изтекъл срок в огромни количества.
От 8 април, когато е издадена заповедта на ръководството на Агенцията, досега са направени над 2000 проверки в страната. Установени са били нарушения, които се отнасят до сградния фонд, технологичното оборудване, храни с неясен произход, като са предприети административни мерки. Съставени са били шест акта, насочени са за унищожаване храни, които са с неясен произход – около 200 килограма храни от животински произход и 50 килограма от неживотински. Издадени са 26 предписания за коригиране на несъответствия, които не крият непосредствен риск за здравето на потребителя, каза Иванова.
Тя призова потребителите внимателно да четат етикетите и да пазаруват от регламентирани места и напомни, че агнешкото месо трябва да е маркирано и да е с печат, ако месото е било замразено и след това се предлага в охладено състояние, то това трябва да е ясно обозначено на мястото на излагане, също така трябва да бъде посочена и страната на произход.
При яйцата маркировката започва с цифра, която носи информация за начина на отглеждане на кокошките, тя е последвана от две латински букви, които сочат страната на произход, след това е регистрационният номер на административната област, от която произхождат яйцата, а последните три цифри дават информация за производствения обект, обясни експертът. По сходен начин е формирана и маркировката на месото, като буквите носят информация за страната на произход, двете цифри са административната област и месодобивното предприятие.
В отговор на въпрос за онлайн покупки на козунаци Иванова напомни, че Агенцията води регистър на всички платформи и средства за търговия от разстояние на храни и посъветва потребителите предварително да се информират дали съответната платформа има регистрация.
Репортер и оператор - Екатерина Тотева
Монтаж - Ангел Николов