Финалистите в конкурса „Мениджър на годината“ 2023 бяха обявени на пресконференция в БТА
Финалистите в шестнадесетото издание на конкурса за постижения в областта на висшия мениджмънт в България „Мениджър на годината“ 2023 бяха обявени на пресконференция в Националния пресклуб на Българската телеграфна агенция в София. Те са селектирани сред 38 номинирани. БТА за трета поредна година е медиен партньор на конкурса.
Генералният директор на БТА Кирил Вълчев, който се включи на живо от Варна, където е за подписване на партньорски договор на агенцията с Икономическия университет в града, поздрави ръководството на сп. „Мениджър“ по повод 25 години от създаването на списанието с пожелание то да стигне възрастта на БТА. Той изрази удовлетворение от това, че БТА за трети път е партньор на конкурса и напомни, че миналата година агенцията е издала нарочен брой на сп. ЛИК, в което са представени класираните като визионери в по-широка от бизнеса сфера.
Генералният директор на БТА изтъкна, че посланията на инициативата „Мениджър на годината“ са много подходящи във връзка с предстоящото начало на предизборната кампания „за мениджъри за четири години на местно ниво“. В списанието ви могат да се прочетат хубави послания за това какво е важното, за да бъдеш добър управленец, в която и да е сфера. Ако трябва да ги обобщя, най-важното в тази работа е да използваш сърцето си, ако искаш да увлечеш други хора да те следват…, а освен да ги вдъхновяваш, е важно и понякога да ги вбесяваш, за да постигаш по-добри резултати“, каза Вълчев.
Десетте топ мениджъри на България ръководят едни от най-големите и авторитетни компании в страната ни. Приходите за 2022 г. на управляваните от тях компании сумарно са 3,9 млрд. лв. и бележат ръст от 14,8 на сто на годишна база, а общият брой служители под тяхно ръководство е 20 133, съобщиха организаторите на конкурса. Секторът с най-много представители сред финалистите тази година е „Транспорт и логистика“ с 2 компании в десетката.
Носителят на титлата „Мениджър на годината“ 2023 и победителите в отделните категории ще бъдат обявени на 2 ноември на церемония в Софийската опера и балет. На 26 ноември се предвижда да бъде излъчен и документален филм по bTV, посветен на постиженията на най-добрите бизнес лидери в страната.
Методологията за оценка в конкурса е разработена и се прилага от световната консултантска компания „Делойт“.
През 2022 година конкурсът разшири своя обхват с още четири категории, чрез които и през 2023 година ще бъдат отличени постиженията за: екипната работа и културата на сътрудничество - категория „Екип на годината“, конкретни проектни постижения, довели до ускоряване на бизнеса - категория „Бизнес трансформация“, компаниите с приходи до 20 млн. лева - категория „Бизнес в първите 20 милиона“, успешно стартирали в последните 5 години бизнеси - категория „Най-добър нов бизнес“.
Войната в Украйна, политическата стабилност в България, инфлацията, липсата на кадри са сред факторите, които според финалистите в конкурса ще са определящи за икономическата картина в бизнес климата в България през следващата година.
Геполитическата обстановка, войната в Украйна ще имат сериозен ефект върху икономическите решения както тази, така и следващата година, каза Ангел Ангелов, главен изпълнителен директор на „Аджибадем Сити Клиник“. Той посочи, че един от основните показатели, повлияни от конфликта, е инфлацията. Според него има два важни фактора, които продължават да движат инфлацията във възходяща посока - цените на храните и на горивата. Друг фактор са лихвените равнища. Според Ангелов България няма как да избегне рецесията и заради свързаността на икономиката ни с тази на Европа, а това влияе върху предстоящите решения на бизнеса. Политическият риск също бе откроен сред предизвикателствата за деловите среди. Ангелов прогнозира, че ако войната спре, това би оказало пряко влияние върху инфлацията, потреблението, инвестициите и би върнало света в нормалния му икономически цикъл.
Антония Събева, изпълнителен директор на „Мeниджмънт Файненшъл Груп“ АД, изрази личните си очаквания за продължаване на тенденцията за забавяне на икономическия растеж заради негативното влияние на редица фактори, сред които тя постави на първо място политическата стабилност, която по думите ѝ липсва на бизнеса през последните няколко години. Събева изрази надежда войната в Украйна да приключи следващата една година, което би дало възможност на българския бизнес да подпомогне възстановяването на страната, а от друга страна, би възстановило и отношенията с Русия, което е важно за част от българския бизнес, който търпи сериозни загуби. Големи възможности за бизнеса са свързани и с влизането на България в еврозоната в контекста на по-доброто управление на инфлацията, подобряването на възможностите за търговия и туризъм. „Сценарият преди 2025 г. или началото ѝ не ми се вижда реалистичен към настоящия момент“, каза Събева. Тя изтъква негативното влияние на демографската криза и кризата в образованието. Като цяло тя посочи, че ако няма положително развитие на комплекс от фактори, тенденцията на спад в икономическия растеж на страната ще се запази и догодина.
Владимир Даскалов, управител на „Електрисити“ ЕООД очерта два важни за бизнеса предстоящи ефекти, свързани с нарастването на лихвените проценти и поскъпването на кредитите, както и с присъединяването към еврозоната и равнищата на инфлацията. Очакванията на бизнеса са, че Планът за възстановяване и устойчивост и инвестициите в публичния сектор ще генерират огромна заетост в икономиката. Проблем е и липсата на кадри, както и подготвеността им, каза Даскалов.
Владимир Николов, оперативен президент на „Фантастико груп“ ООД, отбеляза, че голям импулс за компанията е било навлизането на международни вериги в България. Той също посочи като проблеми за бизнеса образованието и кадрите.
Николай Станчев, главен изпълнителен директор и председател на УС на „Дженерали застраховане“ АД, посочи като проблеми за бизнеса трудното планиране и бюджетирането заради поредицата от кризи през последните годините и липсата на предвидимост. Той напомни, че сектор „Застраховане“ е един от най-регулираните в глобален мащаб и отбеляза, че браншът е подготвил проект на промени в Кодекса за застраховането. Той изрази надежда до края на годината те да са факт, с което ще се подобрят условията за всички участници на пазара, ще се предоставя по-добра услуга на клиентите, а компаниите ще станат по-ефективни. Инфлацията създава голяма несигурност и при застрахователите, посочи Станчев. Той също открои проблема с липсата на кадри.
Тунио Зафер, изпълнителен директор на „Пи Клауд“ ЕООД, изтъкна, че компаниите с иновативен подход към дигитализацията, работещи за опазването на околна среда, продължават да показват устойчив ръст. Той акцентира върху важността на сигурността на информацията. Зафер каза, че Ай Ти секторът няма проблеми с кадрите. Според него предстоят предизвикателни години, но изпълнени с много повече възможности.
Юлиян Христов, главен изпълнителен директор на „МагнаФарм България“ ЕАД, смята, че инфлационните процеси ще влияят върху бизнеса и през 2024 г. Той посочи, че политическата нестабилност в страната води до липса на дългосрочни стратегии за развитието на икономиката, което не дава сигурност за бизнеса. Това се комбинира с липсата на кадри. След втората половина на 2024 г. и началото на 2025 г. ще се върнем към добрите позитивните ръстове в икономиките си, допълни Христов.
Текст - Екатерина Тотева
Видео - Красимир Михайлов, Любен Младенов