Предстоят разговори за представянето на „Пер Гюнт“ в родната къща на Ибсен, каза Ириней Константинов
Предстоят разговори за представянето на спектакъла „Пер Гюнт“ в родната къща на Хенрик Ибсен в Осло. Това съобщи за БТА актьорът и директор на театър „София“ Ириней Константинов.
Все още не е започнала селекция за събитията в къщата на Ибсен, но сме с добри надежди и се надяваме да се случи, каза той. Музеят на норвежкия писател е сред местата, които българската трупа от театър „София“ посещава по време на гастрола си с „Пер Гюнт“ в Осло, в началото на септември.
„Няма такова нещо като дух, като присъствие“, посочи Константинов. Той разказа, че в къщата музей има театрална зала, която обаче не била функционирала досега, тъй като не била свързана със субсидия с културното министерство в страната. „Всичко това се завихри в едни нови надежди за ново присъствие на това представление в този град“, каза директорът на театър „София“.
Българското посолство е дало обещание да съдейства през следващата година спектакълът „Пер Гюнт“ на българската трупа да гостува в друг норвежки град - Бодо, който ще е европейска столица на културата. Това съобщи на пресконференция по повод турнето на „Пер Гюнт“ в Осло генералният директор на БТА Кирил Вълчев.
„В пиесата има един диалог. Питат Пер Гюнт: „Вие норвежец ли сте“ и той казва: „По рождение. Но по душа съм гражданин на вселената“. Та това пътуване е важно да бъде познато на българите, защото българите по рождение могат да бъдат граждани на вселената“, каза още Вълчев.
Това турне не беше изпълнение на някакво професионално задължение, то беше едно приключение, една емоция, една лудост – така Ириней Константинов описа представянето на постановката в Осло.
Режисьорът Катя Петрова коментира, че екипът е срещнал немалко предизвикателства, сред които бил и по-малкият размер на залата, в която е трябвало да бъде изигран „Пер Гюнт“. Трябваше отново да бъдем много гъвкави и да решаваме проблемите, посочи тя. Допълни, че продължителността на постановката е била съкратена от малко над два часа до час и половина.
„Пиесата „Пер Гюнт“ поначало се прави много рядко, не само в България. В България тя наистина има само няколко постановки, но тя поначало се прави рядко навсякъде, тъй като това е една от ранните философски пиеси на Ибсен, които са писани преди всичко за четене. И се иска много голям кураж, от една страна, от всяка една сцена, и от друга страна, се иска много ярка силна и изразителна интерпретационна режисьорска концепция“, каза театралният критик проф. Камелия Николова. Тя участва в българо-норвежкия семинар за драматургията на Ибсен.
Гастролът на спектакъла в Осло се осъществява по проект „Пер Гюнт пътува“, част от който са и представления в малки населени места в страната. Постановката предстои да се играе още в читалищата на „Гара Искър“ и „Надежда“, както и в град Бухово.
„За мен тези представления ще останат може би най-ценните, най-интересните, най-вълнуващите ме мен лично. Хората ми се сториха много гладни за изкуство“, каза актрисата Елеонора Иванова. Според Александър Тонев спектакълът е „пораснал“ и „съзрял“ по време на турнето в България и Норвегия. „Когато едно представление живее, се променя през годините. Ние също съзряваме като личности“, каза актьорът.
„В тези непривични условия в малките места обръщахме представлението към душите си, обръщахме го към себе си. И то затова израсна - защото ние обогатихме себе си и това обогатяване го представяхме на публиката. И тя го чувстваше, виждаше го“, допълни Ириней Константинов.
Директорът на театър „София“ получи от Кирил Вълчев медала за 125-ата годишнина на БТА на Монетния двор на Българската народна банка. „БТА вече 125 години носи тази голяма отговорност – да представя България, да разказва за България отвъд себедостатъчността на българите. А и да им помага да научават за света така, че да виждат, че има нещо повече около тях“, каза генералният директор на БТА.
Текст – Гергана Николова
Видео – Красимир Михайлов
Монтаж - Валя Ковачева