Посолството на България в Осло организира среща с българската общност в Норвегия по повод Деня на Съединението
Посолството на България в Осло организира среща на 7 септември с българската общност в Норвегия по повод Деня на Съединението. Събитието бе по покана на българския посланик Десислава Иванова и в него участваха артисти, екипът и директорът на театър „София“ Ириней Константинов, както и генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев, който представи възможностите за присъствие на българите в Норвегия с новини в рубриката „БГ Свят“ на Агенцията. Ден по-рано - на 6 септември, трупата на театър „София“ излезе на сцената на Chateau Neuf (сградата на норвежкото студентско дружество), за да изиграе спектакъла „Пер Гюнт“ по пиесата на норвежкия драматург Хенрик Ибсен.
В началото на срещата посланик Десислава Иванова приветства гостите в двора на Посолството и ги поздрави с празника на Съединението. „Един прекрасен български празник, една дата, показала как, когато сме заедно, когато имаме кауза, можем да успеем въпреки обстоятелствата. Пожелавам на себе си и на вас да успяваме заедно във всичко, което си набележим. И това, което си набелязваме, да е смислено, хубаво и добро“, посочи в словото си новият български посланик в Норвегия.
Тя представи своя екип и добави, че са имали „късмета“ да стартират мандата си с постановката на театър „София“ – „Пер Гюнт“. „Който успя да дойде, мисля, че е останал не просто доволен, ами вдъхновен. Беше невероятно представление“, добави Иванова.
Българският посланик приветства генералния директор на БТА Кирил Вълчев и преди да му даде думата, разказа за началото на Агенцията, която започва своята дейност като информационен отдел във Външно министерство, а след това „прераства в БТА – най-старата, най-реномираната, медията, на която всички останали разчитат“.
В своето слово Кирил Вълчев също посочи доброто представяне на театър „София“ и интерпретацията на пиесата на Ибсен, която по негови думи „впечатлява и самите норвежци“.
След това генералният директор на БТА разказа пред българската общност за възможностите за присъствието им с новини в рубриката „БГ Свят“ на Агенцията, в която се публикува информация от българите по целия свят. Кирил Вълчев посочи, че обичайно най-активни са училищата и че благодарение на публикациите във Фейсбук страницата на Българското неделно училище „Родна реч“ тази година в БТА има няколко информации за българските деца в Норвегия.
В „БГ Свят“ имаме информации от църкви и от български сдружения, както и от българи, които се занимават с интересни неща или се посвещават в свободното си време на българския фолклор например, добави Вълчев. По негови думи тази информация е полезно да стига до България, за да може българите там да са информирани, а от друга страна българите по света да виждат какво правят сънародниците им в други държави.
„Ясно е, че сме по-силни, когато сме заедно, когато сме съединени, но когато знаем какво правим, където и да сме по света, постигаме това, което постигна Пер Гюнт – със своите пътувания той можеше да сравнява света. Това е най-ценното нещо на информацията, която сега шества толкова лесно - да се сравняваш, като пътуваш, можеш да пътуваш без да се преместваш физически – най-накрая ти позволява да намериш себе си… Помогнете и на българите в България, оглеждайки се във вас, да намират себе си, като знаем какво правите вие тук“, се обърна Кирил Вълчев към представителите на българската общност, присъстващи на събитието.
Генералният директор на БТА добави, че Агенцията е със свободен достъп още от миналата година и на bta.bg има около 1000 новини на ден на български език и между 50 и 100 на английски език. „Ще можете да се ориентирате отлично какво се случва в България, използвайки точно БТА“, посочи Вълчев.
По време на срещата с българската общност в Норвегия слово отправи и директорът на театър „София“ Ириней Константинов.
Той разказа, че негова задача е да дойдат отново - с нови предложения, с нови заглавия, с ново желание и с нови сили, „за да можем наистина да застанем пред вашите очи, които снощи ги виждахме съвсем близо и да усетим пак вашето дихание“. Директорът на българския театър сподели, че е изумен от нещата, които е видял днес (къщата на Ибсен, операта) и му се иска „тази свобода на мислене, която идва от морето и вероятно отива към морето и става това цялото сливане на един дух, по някакъв начин да дойде и в театъра, да дойде и в България, да дойде и във взаимоотношенията между хората“.
Пред гостите на събитието Ириней Константинов сподели своето вълнение и си пожела да се видят отново, а също така им каза, че винаги са „добре дошли“ в театър „София“, който след една година ще има, по негови думи, условно ново начало. „Една обновена сграда, с обновени пространства и с обновено желание от всички нас да посрещаме вас от чужбина и всички, които са в София и посещават театъра“, посочи той.