Над 50 000 деца са върнати и задържани в образователната система за последните шест години, заяви премиерът Николай Денков
За последните шест години над 50 000 деца са върнати и задържани в образователната система, така че да могат да продължат образованието си. Това заяви на брифинг в Министерския съвет министър-председателят Николай Денков, след заседание на Координационното звено по Механизма за съвместна работа на институциите по обхващане, включване и предотвратяване на отпадането от образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст.
„От няколко години използваме т. нар. механизъм за обхват, който цели да върне отпаднали деца от училищната система и да ги задържи там“, посочи Денков.
По думите на премиера по време на днешното заседание на координационното звено министърът на образованието и науката Галин Цоков е представил пред новите областни управители и представители на други отговорни по темата институции всички предстоящи действия, с които се ангажира правителството, за да работи този механизъм за връщане на отпадналите ученици обратно в клас.
Премиерът посочи, че за справяне с проблема е необходима координация между няколко министерства и други институции.
На днешното заседание на звеното е обсъден график, по който специално сформирани екипи да започнат да обхождат адреси и да говорят с родителите, за да може децата да бъдат в класните стаи след първия учебен ден на новата учебна година. Обсъждани са и евентуални промени в постановлението, с което се регламентира дейността на тези механизми за обхват, така че да бъдат прецизирани някои срокове, посочи Денков.
На журналистически въпрос, свързан с еднократната помощ от 300 лева, получавана за деца в първи, втори, трети, четвърти и осми клас, както и настояването на неправителствени организации такава подкрепа да получават и деца на украински бежанци, обучаващи се у нас, Денков отговори, че трябва да се провери внимателно какви са законовите основания за това. „Това ще го обсъждаме и ще видим дали за 2024 г. ще има такова решение или не“, допълни премиерът.
На въпрос за днешната позиция на СЕМ, Николай Денков посочи, че е крайно време е Съветът за електронни медии да се опита да види какво може да направи, за да се справи с проблемите на дезинформацията, хибридните атаки и неспазването на етичните правила, а не да обяснява какво не може да направи.
„През последните два месеца много от проблемите, с които се сблъскваме, са резултат от феномена на „широко затворените очи“, каза още той за работата на медийния регулатор. Денков препоръча на СЕМ да инициира дискусия по темите за дезинформацията, хибридните атаки и спазването на етичните правила, на която да бъдат поканени журналисти и университетски преподаватели.
„Има неща, които могат да направят. Призивът към тях е да погледнат какво могат да направят, а не какво не могат да направят“, каза още Николай Денков.
В рамките на брифинга Денков посочи още, че има подготвен първи вариант на управленски механизъм. От думите му стана известно, че политическите лидери в ГЕРБ-СДС и „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), формациите излъчили и подкрепящи настоящето правителство, вече го разглеждат и обсъждат. Премиерът Денков посочи, че не може да каже срок, в който механизмът може да бъде приет и да започне да се прилага при вземането на решения.
В пресконференцията взе участие и министърът на образованието проф. Галин Цоков. Той посочи, че с близо 40% е намалял делът на отпадналите ученици през последните шест години.
Около девет хиляди деца годишно трайно остават в образователната система, а за шест години техният брой е над 50 хил., посочи министърът. Той каза, че днес на заседанието на Координационното звено областни управители, Агенцията за социално подпомагане, Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" (ГРАО), и представители на други институции дадоха предложения за оптимизиране на дейностите и подобряване на работата на екипите за обхват на отпадащите деца от училище. Общо 1223 е броят на екипите за обхват, които включват представители на различни институции, които работят с определена кауза – бъдещето на нашите деца, каза министър Цоков. Общо в тези екипи са обхванати над 18 600 човека – представители на регионалните управления, Агенцията за социално подпомагане, на МВР, свързани са с други институции в зависимост от конкретните особености на местните общности, допълни министърът.
Според него е много важно значението на здравните медиатори и социалните работници, на помощниците на учителите, които тази година вече имат устойчиво финансиране в рамките на своята дейност и стават част от педагогическите екипи в детските градини и училищата. Това дава възможност да се оптимизира работата през началото на настоящата учебна година. Вече имаме уверение от МВР и дирекция ГРАО, че един месец по-рано можем да получим актуалните данни на подлежащите за задължително образование и предучилищна подготовка в детските градини, посочи министър Цоков. Той каза, че екипите на обхват ще имат по-рано информация за децата в риск от отпадане, така че превантивно, преди 15 септември да могат да посетят адресите и да говорят с родителите. Предвижда се училищата, които задържат децата в риск от отпадане, да получат по-добро финансиране, затова че качествено са осъществили определени дейности и са задържали децата в училище, каза още министърът.
Текст - София Господинова, Иван Лазаров
Кадри - Пресслужба на Министерски съвет