Автентични сурвакници, изработени от художничката Таня Стоянова, са показани в Етнографския музей в Разград
Автентични сурвакници, украсени в духа на характерните за региона традиции, са показани в изложба в Етнографския музей в Разград. Те са изработени от художничката Таня Стоянова.
Авторката споделя, че изработката на сурвакница е трудоемка работа. „Направата им отнема доста време, става бавно, като се започне от избора на дряновата клонка, за да може тя да се оформи композиционно като сурвакница. Всяко дряново дръвче съдържа характерни за региона неща - плодове, царевица, чушки. На сурвакницата се слага и вълна. Тя присъства във всички обреди с пожелание за плодовитост и за берекет следващата година“, разкри част от тънкостите при изработката на сурвакниците Стоянова. Тя обясни, че в изложбата е търсена и връзка с етнографията, като са представени кърпи и торбички за събиране на даровете при сурвакането на Васильовден.
Директорът на Регионалния исторически музей Таня Тодорова каза, че изложбата на красивите сурвакници е завършек на поредицата инициативи на музея, посветени на Коледно-новогодишния обреден календар на капанците - етнографска група, населяваща предимно Североизточна България.
„В Етнографския музей имаше работилница за деца от разградските училища за изработка на сурвакници. Отново с децата на Разград бяха пресъздавани традициите и ритуалите на Игнажден, а тази авторска изложба е кулминацията на събитията“, обясни Тодорова. Тя добави, че експозицията е осъществена с дейното участие на дизайнера в Регионалния исторически музей - Михаил Маринов.
„Изложбата е финал на нашето магическо пътуване през времето, обичаите и обредите, преди всичко на капанците. В музея децата не само правеха сурвакници, не само участваха във възстановки на обичаите на Игнажден, но и успяха да се запознаят с детайли от зимния календар на българина, които не са известни тук или са отдавна забравени. Например сурвакането с машата от печката, което е прави в някои от селата в Лудогорието, с пожелание както е здрава машата, така да е здрав и човекът“, разказа етнографът Даниела Ганчева.
Тя благодари на Таня Стоянова за отзивчивостта при реализацията на идеите в музея в навечерието на Коледа и Нова година и акцентира специално върху факта, че изработените от нея сурвакници са завършени произведения на изкуството с много фино преплетени в тях старинни практики и послания. Като пример етнографът даде цветната вълна от камилчената китка при капанците, която пази от всички лошотии и най-вече от болести. „Тези сурвакници се вписват напълно в нашите традиции и обогатяват света ни, а в навечерието на празниците привнасят и светлина, която днес на всички ни е нужна“, допълни Ганчева.
Експозицията в Етнографския музей в Разград ще може да бъде разгледана до 23 декември.
Репортер и оператор - Садет Кърова
Монтаж - Валя Ковачева