Празник на тиквата и дюлята събра любители на есенните плодове и зеленчуци в кубратското село Юпер
Празник на тиквата и дюлята събра на площада пред читалището в кубратското село Юпер малки и големи, местни и гости от областите Разград, Русе и Силистра. Събитието се организира за четвърта година от читалище „Напредък – Юпер 1915 г.“, с подкрепата и съдействието на община Кубрат и местното кметство.
"Eсента e щедра на плодове и зеленчуци, а дюлята и тиквата са едни от най-отглежданите дарове на земята в нашия край, затова и създадохме този празник и го нарекохме "Тиквендюл", каза за БТА председателят на читалищното настоятелство в Юпер Росица Минчева. Тя посочи, че смисълът на празника е да се възстанови автентичността на семейната трапеза и да се предаде на поколенията. По думите й това е и приятен повод домакините и любителите кулинари от читалища и пенсионерски клубове да покажат своето майсторство, като се включат в традиционния конкурс за приготвяне на всякакви тиквено-дюлеви вкусотии.
Домашно приготвени салати и ордьоври, супи, основни ястия, десерти и тестени изделия, напитки, кулинарни специалитети от тиква и дюля бяха изложени на трапезите на групите от читалищата и пенсионерски клубове от Юпер, Бабово, Беловец, Кубрат, Медовене, Нова Черна, Осенец. Жителите и гостите на селото имаха възможност да опитат от разнообразните и богато украсени тиквени и дюлеви сладкиши, традиционни тиквеници, тиквени кюфтенца, крем карамел с тиква. Посетителите се почерпиха още с кавърма кебап в тиква, яхния от тиква, зелеви гушки с тиква, пълнени дюли с месо, ликьор от дюли и много други.
Най-оригиналните тиквено-дюлеви вкусотии бяха отличени от жури. Награди имаше и за най-нестандартна, причудлива и арт-аранжировка на тиква и дюля, както и за етновизия на трапезата. Раздадени бяха призове също за най-голяма и най-малка тиква. Голямата награда "Тиквендюл 2022" получи колективът на клуба от русенското село Бабово.
Сред изобилието на плодове, зеленчуци и специалитети гостите на празника се наслаждаваха на фолклорните изпълнения на самодейците. С песни и танци присъстващите бяха поздравени от малчуганите от предучилищната група на детска градина „Щастливо детство“ в Кубрат.
В Юпер живеят над 300 души, като повечето са възрастни хора. Жителите на селото са много трудолюбиви, а градинарството винаги е било основен поминък на хората от този край. Въпреки сушата и затруднението заради повишените цени на водата, хората са доволни от реколтата си през годината, каза за БТА кметът Петър Петров.
Репортер и оператор - Садет Кърова
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова