Ще превърнем сградата на най-старата медия в България в дом за всички софиянци и гости на града, заяви Кирил Вълчев
Ще превърнем сградата на БТА, най-старата медия в България, в дом за всички софиянци и гости на града. Това заяви генералният директор на БТА Кирил Вълчев при откриването на форум в зала "МаксиМ", с който Агенцията се включва в европейската инициатива "Фестивал на Новия европейски Баухаус", поставящ акцент върху бъдещото развитие на сградата на обществената медия.
Вълчев припомни, че настоящата сграда, в която се помещава Агенцията, е строена през 60-те години на XX век и е наричана Дворец на журналистиката. Според него бъдещото развитие на сградата може да я превърне в пример за прилагането на основните ценности на инициативата: чиста, зелена и достъпна среда за местната общност.
Генералният директор на медията посочи, че сградата на БТА е един от символите на София, разположен на една основна пътна артерия - бул. "Цариградско шосе", което прави огромно предизвикателство нейната бъдеща трансформация, включително пространството около нея.
"Голямото предизвикателство е как да запазиш това, което си получил. Ние сме получили една сграда, символ на модернизма през XX век", допълни още Кирил Вълчев.
БТА от 14 декември 2021 година е партньор на инициативата на Европейската комисия за създаване на по-красиви, устойчиви и приобщаващи форми на съвместен живот "Нов европейски Баухаус". Агенцията работи по няколко проекта, които ще трансформират централния офис, намиращ се на едно от най-замърсените места в София, в близост до Орлов мост. Една от основните задачи на Агенцията е да направи сградата на БТА енергийно ефективна, като бъде намалено потреблението на електрическата и топлинната енергия чрез въвеждане на мерки за енергийна ефективност и изграждане на съоръжения за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници.
В процес на реализиране е проект за осигуряване на достъпност до Националния пресклуб на БТА за хора с намалена подвижност чрез изграждане на асансьор.
Екипът на БТА е разработил и проект за трансформирането на част от покрива, оформен като тераса, в зелена градина, която ще е пример за ефективно решение на проблема с "топлинните острови", който се наблюдава в големите градове, включително и в София.
БТА работи активно за въвеждането на "зелен" транспорт чрез покупката на електрически превозни средства за кореспондентите си, посочи Кирил Вълчев.
БТА е двигател на успеха и посланик на инициативата "Нов европейски Баухаус" в България. Това заяви българският еврокомисар Мария Габриел, която чрез видеовръзка се включи във форума в зала "МаксиМ".
В своето обръщение Мария Габриел, която е и ръководител на инициативата "Нов европейски Баухаус", поздрави БТА за успешното включване в нея чрез проекти за преобразяване на пространството около сградата ѝ, за да го превърне в зелена, естетична и достъпна за местната общност среда.
"Задавате тон и вдигате летвата", заяви Мария Габриел. Тя припомни, че чрез подобни инициативи местните общности могат да дадат своя принос в глобалното предизвикателство на климатичните промени, спазвайки трите водещи принципи - красиво, устойчиво и приобщаващо.
"Всеки от нас трябва да може да чувства и вижда начина, по който екологичната трансформация подобрява местата, на които живеем и работим", отбеляза Мария Габриел.
Принципите на новия европейски Баухаус – красиво, екологично, устойчиво, приобщаващо, са принципи на зелената трансформация на София от години, каза в рамките на форума кметът на града Йорданка Фандъкова. Тя посочи, че принципите за зелен и подреден град, с устойчиви решения за обновяване и възстановяване на градски пространства, са заложени в нейната програма, тези принципи Столична община следва при реализацията на различни проекти в града.
Йорданка Фандъкова изтъкна, че проектът за трансформация на пространството пред БТА, по идея на Генералния директор на Агенцията Кирил Вълчев, не е просто проект на БТА и на служителите ѝ, а това е проект на града. Тя поздрави Вълчев за подхода да започне работата по разработването на проекта с подкрепата на Лесотехническия университет, преди да е получено финансиране. Надявам се, след като имате готовност по проекта, средства ще се намерят, каза Йорданка Фандъкова и добави, че БТА има пълната подкрепа на Столична община за този проект.
Кметът отбеляза също и проекта за цялостна модернизация на сградата на БТА. „Очакваме и ние одобрението на плана за възстановяване, което очакваме дълго. Премества се срокът всеки месец, не зная кога това ще се случи. Всички ние общините , всички бенефициенти очакваме, дано да дочакаме скоро да се случи“, каза Фандъкова. Тя посочи, че сериозните средства, на които може да се разчита за модернизацията на сградата на БТА са в този план.
Йорданка Фандъкова даде още няколко примера за това как принципите на новия европейски Баухаус са спазвани в София досега. Сред тях е проектът за „Топлоцентралата“, финализиран миналата година. С него е трансформирана стара, изоставена промишлена сграда, която беше топлоцентрала до Южния парк, в център на съвременно изкуство. Сред другите примери за трансформация на занемарени градски пространства е парк „Възраждане“, създаден преди повече от пет години и превърнат в пространство, част от градската среда, допълнено с много възможности за спорт, басейни и пространства за култура.
Фандъкова отбеляза и работата на общината по трансформирането и създаването на линейни градски паркове като пространството от Орлов мост до ректората на Софийския университет и проекта за новия линеен парк на пл. „Македония“, който е почти готов. Тя разказа и за дейностите на Столична община в кварталите за трансформиране на малките пространства.
Текст: Иван Лазаров
Оператор: Красимир Михайлов, Любен Младенов