site.btaОБНОВЕНА Парламентът отхвърли проекторешението за създаване на временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж и Александър Сорос у нас
Народното събрание отхвърли проекторешението за създаване на временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос, Александър Сорос и техните фондации у нас, финансиращи български физически и юридически лица и неправителствени организации, както и установяване на свързаността им с политически партии, магистрати, образователни институции, медии, бизнес структури и органи на държавна власт.
Създаването на комисията бе отхвърлено след прегласуване с 62 – „за“, 74 – „против“ и 43 – „въздържал се“. Проекторешението бе подкрепено от депутатите на „ДПС-Ново начало“, петима от „БСП-Обединена левица", един от ГЕРБ-СДС, 16 от „Има такъв народ“ (ИТН) и 11 депутати от „Морал, единство, чест“ (МЕЧ). Депутатите от „Възраждане" не участваха в гласуването.
Вносители на проекта на решение е парламентарната група на „ДПС-Ново начало“. Прегласуването бе по искане на Тошко Йорданов от ИТН, който в хода на дебата заяви, че ще подкрепят създаването на комисията. В процедурата по прегласуване Йорданов отбеляза, че групата на „Възраждане“, които обясняват на своите избиратели, че са против фондации като „Америка за България“, отсъстват от зала.
В хода на дискусията Станислав Анастасов („Движение за права и свободи“ – ДПС) заяви от името на вносителите, че предлагат на народните представители един тест за искреност. По думите му, злоупотребявайки с тази мрежа от неправителствени организации, използвайки я в лична полза, се е саботирал политическият процес. Анастасов посочи, че най-вече целта е да разберат механизмите на така наречената дълбока държава, която злоупотребява с публични фигури. Чрез тези мрежи от фондации, с години е налагано публично мнение, което облагодетелства група от хора, която не е избирана от никой в България за нищо. Призоваваме ви за ясен кратък и точен дебат, настоя Анастасов.
Явор Божанков от ПП-ДБ постави въпроса с дарителството. В изказването си той посочи, че някои държави, които са успели да постигнат добър социален строй, високи заплати, върховенство на закона, помагат на другите, които имат нужда от това. България попада в това число, защото след комунистическия режим, ние имаме нужда от подкрепа, посочи депутатът и изтъкна, че затова други държави, които вече са постигнали свобода на словото, помагат на България, включително чрез структури на гражданското общество и чрез свои неправителствени организации. Няма нужда да създадем временна комисия, да инвестираме парламентарно време, за да разберем, че всичко си го пише на сайтове – всичко е отчетно, всичко е прозрачно, няма нищо скрито, добави Божанков. По думите му, ако на нас ни трябва комисия, то тя е, за да бъдат разобличени прокремълските путиноиди, а не влиянието на нашите съюзници от САЩ.
Станислав Анастасов апелира към Божанков да не разширява обхвата на дейността на Сорос до гражданското общество. „Това е един ерзац за гражданското общество, което редовно бе заглушавано през медии, социологически агенции и разни институти", добави депутатът и обърна внимание, с кого са работили най-интензивно като политически проекти фондациите на Сорос. По думите му това са неправителствените организации, свързани с Прокопиев, свързани с Христо Иванов. „По времето на управлението на тези политически сили Русия е успяла да реализира максимум от икономическите си интереси и от влиянието си", коментира Анастасов.
Ивайло Мирчев от ПП-ДБ заяви, че ще предложат проект на решение за създаване на временна комисия, която да се занимае със семейството на Делян Пеевски и влиянието му върху българските медии, българската икономика, върху контрабандните канали и службите, върху съдебната система. Колеги, няма смисъл от тези странни напъни, Тръмп няма да ви забележи, когато по този странен начин подхождате към така наречените соросоиди, добави Мирчев. Този, който вкара Пеевски в Магнитски няма да го изкара, а го вкара Тръмп, посочи Ивайло Мирчев.
Тошко Йорданов, председател на ПГ на ИТН заяви, че има проблем и напрежение с финансирането на НПО-та, с финансирането на псевдоексперти, които след това стават политици. „Има ли проблем с манипулиране на обществено мнение – да, има. Вървят ли пари от фондациите на Сорос – вървят. В момента за пръв път има правителство, в което няма представители на ПП-ДБ и на техните соросоидни фондации", каза Йорданов и изтъкна, че няма лошо да има такава комисия. Ще подкрепим създаването на тази комисия, заяви Йорданов.
Йордан Цонев от „ДПС-Ново начало" отбеляза, че темата е много сериозна и смята, че не е нужно да се профанизира с опити да се облече в бяло или черно. Дарителството е нещо съвсем различно от темата на този проект на решение за създаване на комисия. По думите му темата, която се опитват да обследват със създаването на тази комисия, е какво се е случило в в България в последните 30 и повече години. Това е система за влияние – през гражданското общество, медиите, правителствата. Дълг пред обществото и пред поколенията е да ги разказваме тези неща. Знам как се формира пред очите ни благородно това общество – „Отворено общество", и кои са качиха на този влак и го употребиха не много чистоплътно, добави Цонев.
/ТТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text