site.btaАджерпрес: В Букурещ се открива петото издание на фестивала РАДАР за ново медийно изкуство
Аудио-визуални представления, прожекции и музикални изпълнения на живо ще има от петък до неделя на петото издание на фестивала РАДАР – Румънски артисти, развиващи алтернативни реалности (RADAR - Romanian Artists Developing Alternative Realities) във Фабричната градина на хотел „Каро“ в Букурещ, предаде за БТА румънската агенция Аджерпрес.
Мъдълина Ивашку и Сорина Топчану, основателки на РАДАР, казаха вчера, че тазгодишното издание на фестивала „се превръща в международно събитие за ново медийно изкуство с участници от десет държави, отбелязвайки голяма еволюция спрямо предишните издания".
„Радваме се, че очарованието от приложимостта на технологиите расте, а за новите поколения това е интерактивна, генерираща съдържание среда, идеална площадка за тях. Аудиторията на РАДАР се състои от любопитни хора, търсещи стимул за въображението и нови източници на вдъхновение, а повечето от представените проекти включват експерименти и уникални концепции, които имат за цел да предизвикат широк спектър от емоции и да повдигнат колкото се може повече въпроси за възможното бъдеще“, казаха двете основателки.
Фестивалът включва и дигитални произведения на румънски художници и независими студиа, както и специална секция, създадена в партньорство с Националния университет за театрално и кинематографично изкуство (UNATC), посветена на студенти и възпитаници на магистърската програма ITPMA, която през 2024 г. празнува своята седма годишнина, каза Мъдълина Ивашку.
Арт инсталациите на новите медии в изложбата използват технологии като добавена реалност, виртуална реалност, смесена реалност, изкуствен интелект, видеокартографиране и сензори за интерактивност, превръщайки публиката от обикновени зрители в активни съучастници в изследването на бъдещето.
„Природата в нейния физически смисъл, от атома до дълбините на Вселената, е неизчерпаем източник на вдъхновение за нас. По-голямата част от работата ни се основава на понятия за динамика, движение, гравитация и геометрия. А когато показваме работата си, най-важното за нас е да провокираме емоции, което и очакваме от посетителите на РАДАР. Да видим публиката усмихната, танцуваща и понякога плачеща е може би най-голямата награда за нас, защото това означава, че сме успели да използваме технологията за генериране на емоции“, казаха представители на студио Collectif Scale от Франция, участващи във фестивала със своите инсталации „Амонит“ и „Карнавал“.
Сцената RADAR Future Nature LIVE A/V (аудио-визуално на живо) е курирана от Дилмана Йорданова, интердисциплинарен артист, културен мениджър, арт куратор и университетски преподавател с над 25 години опит.
Детската секция на тазгодишния фестивал РАДАР предлага повече от осем интерактивни и образователни изживявания, които ще позволят на децата да изследват и контролират един фантастичен свят. По време на тридневния фестивал те могат да взаимодействат с дигитални арт инсталации, специално създадени от творци от Румъния, Дания и Франция.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
/ЕЩ/
news.modal.header
news.modal.text