ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА

site.btaСъбитията в Сирия продължават да са във фокуса на вниманието на западните медии

Събитията в Сирия продължават да са във фокуса на вниманието на западните медии
Събитията в Сирия продължават да са във фокуса на вниманието на западните медии
Специалният пратеник на ООН за Сирия Гейр Педерсен се среща с лидера на групировката „Хаят Тахрир аш Шам“ и фактически лидер на страната Ахмед аш Шараа, 16 декември 2024 г. Снимка: SANA via AP

Събитията в Сирия след падането на режима на Башар Асад продължават да са във фокуса на западните медии.

Сирийските бунтовници ще разпуснат военните си крила и ще сформират армия, заяви техният лидер, пише в заглавие британският в. „Файненшъл таймс“.

Лидерът на най-мощната бунтовническа фракция „Хаят Тахрир аш Шам“ (ХТШ) Абу Мохамед ал Джаулани заяви, че бойците ще се присъединят към армия, която ще бъде подчинена на Министерството на отбраната. „Трябва да възприемем държавен манталитет, а не опозиционен“, каза Джаулани, който наскоро започна да използва истинското си име Ахмед аш Шараа.

Говорейки по време на среща с лидери на друзкото малцинство в страната, той подчерта необходимостта от единна Сирия. „Трябва да има социален договор между държавата и всички религиозни общности, за да се гарантира социална справедливост“, каза Аш Шараа, цитиран от "Файненшъл таймс".

Разпускането на военните крила е стратегически ход, който отчасти има за цел да облекчи ограниченията за ХТШ - ислямистка групировка, която някога е била свързвана с "Ал Каида" и която продължава да фигурира в списъците на САЩ и Европейския съюз с терористични организации, посочва британското издание.

Въпреки това през последните дни западните държави се опитаха да установят контакти с ХТШ. Официални представители на Франция, Германия и Великобритания пътуваха до Дамаск онзиден и вчера, за да се срещнат с новите управници на страната, обръща внимание "Файненшъл таймс", като допълва, че САЩ също са установили пряк контакт с ХТШ.

ЕС ще отвори отново представителство си в Дамаск, заяви вчера ръководителят на европейската дипломация Кая Калас пред Европейския парламент, посочва британският вестник.

Турция и Катар също предприеха стъпки за повторно отваряне на посолствата си повече от десетилетие след преустановяването на дейността им при управлението на Башар Асад. Анкара, която е свързана с ХТШ, отдавна е основният поддръжник на бунтовниците.

Джаулани заяви, че Сирия се отказва от наборната военна служба и ще работи за разоръжаване на населението, за да гарантира, че само официалната армия носи оръжие. Сигурността е една от основните проблеми след падането на Асад, който прокарваше идеята, че неговият режим е единственият, който може да запази крехката стабилност и да защити малцинствата, акцентира вестникът.

Пред ХТШ стои огромна задача. Макар че групировката дълго време контролираше малка част от страната, тя ще трябва бързо да укрепи способностите си, за да гарантира сигурността на магистралите и общностите извън големите градове, отбелязва още „Файненшъл таймс“.

С цел да отговори на неотложните нужди в областта на сигурността в столицата, новото вътрешно министерство обяви в понеделник, че е открило процедура за кандидатстване за работа в полицейския отдел на Дамаск.

През изминалата седмица полицията в Дамаск имаше много слабо присъствие, тъй като предишните полицейски сили изчезнаха след падането на режима на Асад. Всички полицаи, които „Файненшъл таймс“ видя по улиците, бяха изпратени от северната крепост на ХТШ - Идлиб, както се вижда от нашивките на униформите им.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че израелските войски ще заемат буферната зона в Сирия в обозримо бъдеще, извежда в заглавие изданието „Политико“.

Нетаняху каза вчера, че израелските сили ще останат в буферната зона на сирийската граница, завзета след свалянето на сирийския президент Башар Асад, докато не бъде постигнато друго споразумение, „което да гарантира сигурността на Израел“, посочва "Политико".

Израелският премиер направи коментара от върха на планината Хермон - най-високият връх в района - на територията на Сирия, на около 10 км от границата с контролираните от Израел Голански възвишения.

Изглежда, че за първи път действащ израелски лидер стъпва толкова далеч в Сирия. Нетаняху заяви, че е бил на същия връх преди 53 години като войник, но значението на върха за сигурността на Израел само се е увеличило предвид последните събития, акцентира "Политико". Израел завзе част от Южна Сирия по границата с анексираните от Израел Голански възвишения дни след като Асад беше свален от бунтовниците миналата седмица, припомня изданието.

Навлизането на сили на Израел в буферната зона - демилитаризирана зона от около 400 кв. км на сирийска територия - предизвика критики, като Израел е обвиняван, че е нарушил прекратяването на огъня от 1974 г. и вероятно се възползва от хаоса в Сирия след свалянето на Асад, за да заграби земя, отбелязва "Политико".

„Ще останем ... докато не бъде постигнато друго споразумение, което да гарантира сигурността на Израел“, заяви Нетаняху, цитиран от "Политико". Той посети вчера буферната зона заедно с министъра на отбраната Израел Кац.

Кац заяви на свой ред, че е инструктирал израелските военни бързо да установят присъствие, включително укрепления, в очакване на това, което може да се окаже продължителен престой в района. „Върхът Хермон е очите на Държавата Израел за идентифициране на нашите врагове, които са наблизо и далеч“, каза той.

Израелски военен служител, който говори под анонимност в съответствие с военните разпоредби, заяви за "Политико", че няма план за евакуация на сирийците, живеещи в селата в буферната зона.

Буферната зона между Сирия и контролираните от Израел Голански възвишения е създадена от ООН след войната в Близкия изток през 1973 г. Оттогава насам в района патрулират сили на ООН от около 1100 военнослужещи, отбелязва „Политико“.

Говорител на ООН заяви вчера, че настъплението на израелските войски, независимо колко дълго ще продължи, е в нарушение на споразумението, с което беше създадена буферната зона.

Това споразумение „трябва да се спазва, а окупацията си е окупация, независимо дали продължава седмица, месец или година, тя си остава окупация“, каза говорителят Стефан Дюжарик.

Засега няма коментар от ХТШ, бунтовническата групировка, която доведе до свалянето на Асад, нито от арабските държави.

Израел все още контролира Голанските възвишения, които завзе от Сирия по време на войната в Близкия изток през 1967 г. и по-късно анексира - ход, който не е признат от по-голяма част от международната общност. Върхът на планината Хермон е разделен между анексираните от Израел Голански възвишения, Ливан и Сирия. Само САЩ признават контрола на Израел върху Голанските възвишения.

Германия заяви вчера, че нейни дипломати са се срещнали с лидери на бунтовниците, за да обсъдят политическия преход в Сирия и „нашите очаквания относно защитата на малцинствата и правата на жените“.

Германските официални представители, които отбелязаха, че бунтовническата групировка в миналото е била свързана с Ал Каида, заявиха, че ще оценяват групировката и новото правителство въз основа на неговите действия.

Също вчера подкрепяните от САЩ и ръководените от кюрдите Сирийски демократични сили (СДС) предложиха град Кобане в Северна Сирия, в който живеят предимно кюрди, да се превърне в демилитаризирана зона и да се извърши „преразпределение на силите за сигурност под американски надзор и присъствие“.

Турция, която подкрепя сирийските бунтовници, свалили Асад, се бори със сирийската кюрдска милиция, като я смята за терористична група, съюзена с Кюрдската работническа партия (ПКК).

Сирийските кюрдски сили бяха ключов съюзник на САЩ в борбата срещу екстремистката групировка „Ислямска държава“ (ИД).

В понеделник в масов гроб бяха открити телата на повече от 30 сирийци, изчезнали при управлението на Асад. Екипи от съдебни лекари и бунтовници работиха заедно, за да открият останките в село Израа, северно от град Дараа, докато семействата на изчезналите стояха настрана.

Роднините заявиха, че първоначално са се надявали да намерят близките си в затвора.

„Не намерихме никого и това разби сърцата ни. Те бяха изгорени живи тук, след като са били залети с бензин“, каза Мохамед Газале, който чакаше на мястото на масовия гроб.

По някои от намерените тела имаше следи, че са били простреляни в главата или изгорени, каза Муса аз Зуеби, ръководител на здравната служба в Израа.

Новите власти в Сирия създадоха гореща телефонна линия за подаване на сигнали за изчезнали лица и тайни места за задържане, отбелязва „Политико“.

Катар официално отвори отново посолството си вчера в сирийската столица Дамаск - близо 13 години след като прекъсна дипломатическите си отношения с правителството на Асад. По-рано в изявление Катар потвърди, че „категорично отхвърля репресивната политика на режима срещу сирийския народ“. Повечето чуждестранни посолства в Сирия бяха закрити след избухването на гражданската война в страната през 2011 г., написа изданието.

Френското посолство в Дамаск издигна знамето си вчера в „символичен жест“, за да покаже подкрепата си за сирийския народ по време на прехода. Повторното му отваряне е в очакване на текуща оценка на политическите условия и условията за сигурност, заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро. Турското посолство в Дамаск също наскоро отново отвори врати.

Сирия има нужда от международна подкрепа, пише в заглавие на редакционна статия френският вестник „Монд“.

Не е в интерес на САЩ, ЕС, Турция или Израел Сирия да се разпадне и да се превърне в провалена държава, която благоприятства възраждането на джихадизма, посочва френското издание.

Малко повече от седмица след рухването на диктатурата на Башар Асад на 8 декември никой не може да каже какво ще се случи със Сирия. Контурите на коалицията от бунтовници, довела до падането на един режим на повече от половин век и разкрила ужасяващата му система на репресии, остават неопределени, въпреки че най-голямата милиция, съставена от бивши джихадисти ХТШ за момента изглежда в силна позиция, както и нейният лидер Ахмед аш Шараа.

Съдбата на Сирия остава още по-неясна, тъй като суверенитетът ѝ продължава да бъде потъпкван от нейните съседи, които са основните печеливши от новата ситуация: Турция на север и Израел на юг. И двете страни трябва да устоят на ефекта от падането на режима на Асад, независимо дали става дума за изкушението на първата да обособи зона за сигурност на сирийска територия, за да отблъсне кюрдските сили, присъстващи в североизточната част на страната, или за желанието на еврейската държава да пречупи за дълго време гръбнака на сирийската армия, отбелязва „Монд“.

Да се действа по този начин е недалновидно. Нито една страна в региона, и със сигурност не и двете засегнати, няма интерес Сирия да се разпадне и да се превърне в провалена държава, която да благоприятства възраждането на джихадизма. В това отношение преждевременното обявяване на засилена израелска колонизация на окупираните и едностранно анексирани сирийски Голански възвишения е безсмислена провокация, посочва френското издание.

Рискът от несигурен преход прави още по-необходимо много страни да предприемат стъпки като тези през последните няколко дни, за да изиграят своята роля. САЩ, Франция, ЕС и Великобритания обявиха, че ще установят контакт или ще изпратят делегация, която да се срещне със силите, дошли на власт в Дамаск, включително с ХТШ, която все още фигурира в западните списъци на организациите, считани за терористични. Тези инициативи са още по-необходими, като се има предвид, че тези държави нямат дипломатическо представителство в Дамаск от повече от десетилетие.

Само за няколко дни първоначалната подозрителност на западните страни отстъпи място на прагматизма и това е добре дошло. Като цяло топлото посрещане на бунтовниците от страна на цивилното население и усилията, които успешно се полагат за въвеждане на ред в Дамаск и основните сирийски градове, са все още много крехки, но окуражаващи знаци, отбелязва „Монд“.

Ползите от стабилизирането на Сирия ще бъдат значителни, пише френското издание. То ще позволи възстановяването, което диктатурата се оказа неспособна да осъществи и което допринесе за нейното падане, както и завръщането на стотици хиляди сирийци, прогонени от страната си заради хаоса, който цареше там толкова дълго време, продължава "Монд". За да се постигне това обаче, ще трябва да се мобилизират значителни ресурси, което предполага отмяната на тежките международни санкции, приети по време на гражданската война, и дори изваждането, ако е оправдано, на ХТШ от черните списъци, допълва вестникът.

Катастрофалните прецеденти от Ирак и Афганистан след намесата на САЩ там биха могли да подтикнат Запада към изчаквателна позиция. Сирия, от друга страна, остро се нуждае от трайно ангажиране с възстановяването ѝ, пише в заключение „Монд“.

/ИТ/

news.modal.header

news.modal.text

Към 01:38 на 23.01.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация