site.btaПлавната отмяна на санкциите срещу Сирия ще помогне за посрещане на огромните ѝ нужди, каза пред Съвета за сигурност специалният пратеник на ООН
Конкретното развитие на приобщаващ политически преход в Сирия ще бъде от ключово значение за осигуряване на необходимата икономическа подкрепа за страната, заяви днес специалният пратеник на ООН за Сирия Гайр Педешен, цитиран от Ройтерс.
"Има ясно изразена международна готовност за участие. Нуждите са огромни и могат да бъдат посрещнати само с широка подкрепа, включително безпроблемно прекратяване на санкциите, подходящи действия и пълно възстановяване", каза той пред Съвета за сигурност на ООН.
Педешен и Том Флечър - заместник генерален секретар на ООН по хуманитарните въпроси и координатор на извънредните ситуации - информираха 15-членния съвет за срещите си с новите лидери на страната, след като президентът Башар Асад беше свален от власт от бунтовническите сили, водени от ислямистката групировка "Хаят Тахрир аш Шам".
Съединените щати, Великобритания, Европейският съюз и други страни наложиха строги санкции на Сирия, след като през 2011 г. репресиите на Асад срещу продемократичните протести прераснаха в гражданска война. Но новата реалност в Сирия се усложни допълнително от санкциите срещу ислямистката групировка ХТШ. Тя е санкционирана, тъй като в миналото бе крилото на "Ал Кайда" в Сирия.
Наред с едностранните мерки, групировката е включена и в списъка със санкции на Съвета за сигурност на ООН срещу "Ал Кайда" и "Ислямска държава" в продължение на повече от десетилетие, като е обект на глобално замразяване на активи и оръжейно ембарго.
Флечър призова всички държави да гарантират, че "санкциите и мерките за борба с тероризма не възпрепятстват хуманитарните операции" в Сирия.
"Сирия вече е една от най-големите хуманитарни кризи в света, като 17 милиона души - над 70% от населението - се нуждаят от подкрепа", заяви той пред Съвета за сигурност на ООН.
Много дипломати признават, че премахването на санкциите може да бъде използвано като лост, за да се гарантира, че новите власти в Сирия ще изпълнят ангажиментите си. Дипломатите и служителите на ООН също така желаят да избегнат повторение на трудностите, с които се сблъскаха в Афганистан, отбелязва Ройтерс.
/ДИ/
news.modal.header
news.modal.text