site.btaАП: Американските губернатори са разделени по партийни линии относно разполагането на военни на протестите


Губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм, който е член на Демократическата партия, определи инициираната от президента Доналд Тръмп военна намеса в протестите срещу федералната имиграционна политика в Лос Анджелис като посегателство срещу демокрацията и заведе дело в опит да я спре. Междувременно губернаторът на Тексас - републиканецът Грег Абът, приведе Националната гвардия в готовност в тези райони в неговия щат, в които се планират демонстрации.
Разнопосочните подходи илюстрират начините, по които двете партии се опитват да направляват националните политики, както и ролята на изпълнителната власт в прилагането на имиграционната политика.
Нюсъм тази седмица заяви в телевизионно обръщение, излъчвано на живо, че действията на Тръмп предизвикват ескалация на ситуацията и то с цел политическа изгода.
Всички 22 губернатори демократи подписаха изпратена в неделя позиция на Асоциацията на губернаторите от Демократическата партия в подкрепа на Нюсъм. Разполагането на Националната гвардия и заплахите за изпращане на морски пехотинци представляват "тревожна злоупотреба с власт", която "подкопава мисията на служителите от нашите въоръжени сили, подрива общественото доверие и показва, че правителството на Тръмп няма доверие в местното правоприлагане", пише в текста.
Протестите в Лос Анджелис бяха ограничени предимно в рамките на пет карета от сгради в центъра на града. Във вторник бяха задържани около 200 души и най-малко седем полицейски служители бяха ранени.
Губернаторите на контролираните от републиканците щати не казаха кога и как планират да разположат военни сили в случай на протести.
Откакто Тръмп се завърна на президентския пост, губернаторите демократи внимателно преценяват кога да го критикуват, кога да подчертаят общите позиции и кога да си държат езика зад зъбите.
Губернаторите донякъде се ръководят в реакциите от серия политически съображения, заяви Кристофър Шийлдс, директор на Центъра "Игълтън" за американските губернатори към университета "Рътгърс". Как критиките към Тръмп биха се отразили на демократите, републиканците и независимите избиратели в техните щати? А за тези, които имат президентски амбиции, какъв отзвук би имало това послание на национално равнище? Губернаторите демократи преценяват редица съображения.
"Вероятно има някои опасения за възмездия - каква може да бъде реакцията на правителството по отношение на губернатор, който заеме строга позиция", каза още Шийлдс.
И в този случай проучване на общественото мнение показва, че пълнолетните американци одобряват подхода на Тръмп към имиграцията, въпреки че тази анкета е проведена преди неотдавнашното разполагане на военни части.
Губернаторите от Демократическата партия са предприели многообразни подходи към Тръмп по други въпроси.
Губернаторката на щата Мейн - демократката Джанет Милс, през февруари каза на Тръмп в Белия дом: "ще се видим с Вас в съда". Повод за тази реплика беше оказания от него натиск за съкращаване на финансирането за щата, понеже е позволил на транссексуални атлети да участват в училищни спортове за момичета.
Гретчен Уитмър - губернаторка на Мичиган и евентуален кандидат за президент през 2028 г., се караше публично с Тръмп по време на първия му мандат, но този път се срещна с него насаме, за да намери общ език.
Първоначално губернаторът на щата Хавай Джош Грийн нарече Тръмп "откровен диктатор", но месец по-късно каза за местна медия, че действа внимателно и добави: "изобщо няма да го критикувам толкова много".
Ако се изключи съвместното изявление, някои от губернаторите демократи, които имат най-ярко присъствие в общественото пространство, не са коментирали публично ситуацията в Калифорния. В неделя бе отправено запитване по темата. В отговор канцеларията на губернаторката на Ню Йорк - Кати Хоукъл посочи публикация в социалните медии относно съвместното изявление. Гретчен Уитмър не отговори на запитването.
Канцеларията на губернатора на Илинойс Джей Би Прицкър, който в четвъртък ще бъде изслушан от Конгреса относно щатските закони в защита на хората, които са в страната без легален статут, потвърди в изявление, че подкрепя Нюсъм. От канцеларията заявиха, че "местните власти трябва да могат да вършат работата си без хаоса, предизвикан от тази федерална намеса и без сплашване".
Губернаторът на Пенсилвания Джош Шапиро в сряда заяви в интервю за в. "Вашингтон Пост", че Тръмп не бива да изпраща военнослужещи на протеста, който ще се състои в края на седмицата във Филаделфия. "Той внася хаос в световния ред, внася го в икономиката ни, опитва се да предизвика хаос и по улиците ни чрез действията си, свързани с Националната гвардия в Калифорния", каза Шапиро.
Шапиро редовно се хвали, че докато е бил главен прокурор на щата по време на първия мандат на Тръмп, той е съдил президента републиканец над 40 пъти и всеки път е печелил. В качеството си на губернатор той често действа по-внимателно, като критикува митата на Тръмп, но не винаги атакува самия Тръмп.
Губернаторът републиканец на Флорида Рон Десантис често е влизал в конфликти с Нюсъм, друг губернатор с ограничения, произтичащи от мандата, и с амбиции на национално равнище. Канцеларията на Нюсъм заяви, че Десантис е предложил да изпрати в Калифорния военнослужещи от Националната гвардия на Флорида. "Имайки предвид, че охраната не беше от първостепенна необходимост, ние отхвърлихме опита на губернатор Десантис да разпали и без това хаотичната ситуация, която бе допълнително влошена от лидера на неговата партия", написа в имейл до АП говорителката на Нюсъм - Диана Крофтс-Пелайо.
Десантис заяви във вторник в ефира на телевизия "Фокс Нюз", че неговият жест представлява едно обичайно предложение за взаимопомощ по време на криза и не прие мотивите, с които предложението му бе отхвърлено. "Начинът да потушиш пожар е да се увериш, че има закон и ред", подчерта Десантис.
Протести срещу имиграционните набези се провеждат и в други градове. За предстоящия уикенд са планирани редица демонстрации под надслов "Без крале", а губернаторите се готвят да предприемат ответни действия.
Губернаторът демократ на Кънектикът Нед Ламонт заяви, че е разговарял със своя комисар по обществена сигурност, за да се увери, че щатската и местната полиция си сътрудничат. "Не искам да давам на президента никакъв повод да си мисли, че може да влезе в Кънектикът и да извърши милитаризация. Това само влошава ситуацията", каза Ламонт. Той нарече Тръмп "леко нетърпелив да изпрати федерални войски и да милитаризира Лос Анджелис".
Не е ясно колко служители на Националната гвардия на Тексас ще бъдат изпратени или колко града са поискали помощ. Полицията в град Остин в понеделник използва сълзотворен газ, за да разпръсне няколкостотин протестиращи. Кметството обаче заяви, че не искало помощ от Националната гвардия.
Представители градските власти в Сан Антонио също казаха, че не са искали съдействие от Националната гвардия.
Десантис посочи, че правоприлагащите органи в неговия щат се подготвят. "В момента, в който преминете към нападение срещу правоприлагащите органи, към всякакъв вид бунтове, вандализъм, мародерство, просто бъдете готови да бъдете преследвани от закона", каза Десантис във вторник. "И ние ще ви дадем пример, можете да сте сигурни". (БТА)
(Превод от английски език: Николай Велев)
/ЛМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина