site.btaЕФЕ: Латиноамерикански лидери призоваха за икономическа интеграция и отхвърлиха миграционните политики на САЩ


В ясно послание за регионално единство и съпротива срещу икономическата и миграционната политика на САЩ държавните глави на 11 страни от Латинска Америка и Карибския басейн се събраха в Хондурас за среща на върха на Общността на латиноамериканските и карибските държави (CELAC), предаде испанската новинарска агенция ЕФЕ.
Лидерите, сред които Клаудия Шейнбаум от Мексико, Лула да Силва от Бразилия и Густаво Петро от Колумбия, призоваха за по-голяма икономическа автономия, интеграция и общ отговор на неотдавнашното налагане на мита и масови депортации от страна на Вашингтон.
Срещата на върха се проведе на фона на нарастващото търговско напрежение след решението на президента на Съединените щати Доналд Тръмп да наложи 10-процентно мито върху латиноамериканския износ, с по-строги мерки за страни като Венецуела и Никарагуа, както и да увеличи депортациите на мигранти без документи.
Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум предложи провеждането на специална лидерска среща, за да бъде формулиран единен отговор на външния икономически натиск.
Тя изтъкна общата сила на региона: над 663 милиона души, БВП от 6,6 трилиона долара и богати природни ресурси.
"Един обединен регион е по-силен регион", заяви Шейнбаум.
Президентът на Бразилия Лула да Силва отиде по-далеч, като се застъпи за увеличаване на търговията в местни валути, за да се намали зависимостта от щатския долар.
Той призова за възобновяване на платежната система на Латиноамериканската асоциация за интеграция (Меркосур).
"Колкото по-силни и по-обединени са нашите икономики, толкова по-защитени ще бъдем от едностранни действия", каза Лула, визирайки търговските политики на САЩ.
Двамата лидери се споразумяха също така да засилят индустриалните връзки между Мексико и Бразилия чрез редовни срещи между правителствени и бизнес представители.
Колумбийският президент Густаво Петро пое ротационното председателство на CELAC с призив за задълбочаване на интеграцията.
Петро предложи превръщането на CELAC в блок, който говори на света от позицията на мира и знанието.
Също така Оглавяващият преходния съвет на Хаити Лесли Волтер призова общността за солидарност на фона на кризата със сигурността.
Той обвини международните мафии, че подклаждат насилието, и поиска осезаема подкрепа в областта на сигурността, здравеопазването и технологиите.
Доминираща тема по време на срещата на върха беше отхвърлянето на имиграционните политики на президента Тръмп и масовите депортации.
Почти всички присъстващи лидери осъдиха криминализирането на миграцията и задържането на мигрантите, някои от които са задържани в Салвадор или са изпратени в Гуантанамо.
Президентът Петро оприличи депортираните с африкански роби, като постави въпроса дали поставянето на белезници и лишаването от свобода на мигрантите в Салвадор е решение на проблема с миграцията.
Президентът на Хондурас Сиомара Кастро заяви, че латиноамериканските младежи, преследващи "американската мечта", сега са жертви на система, която ги депортира.
Кубинският президент Мигел Диас-Канел също осъди използването на икономическа принуда и масовите депортации, а боливийският президент Луис Арсе предупреди за нечовешко отношение и политики, които пренебрегват първопричините за миграцията.
Някои лидери, като Клаудия Шейнбаум и гватемалския президент Бернардо Аревало, бяха по-умерени, но все пак подчертаха необходимостта от хуманитарни мерки, които да се справят с неравенството и липсата на възможности.
Срещата на върха завърши със съобщение, че Колумбия ще бъде домакин на четвъртата среща на високо равнище между общността и Европейския съюз през ноември тази година, на която латиноамериканските лидери се надяват да представят единен фронт пред Европа във все по-поляризирания глобален пейзаж.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ЕФЕ)
/НС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина