site.btaПреди 10 години за първи път се отбелязва Международният ден на астероида, сред инициаторите е британският китарист и астрофизик Брайън Мей


Днес се отбелязва Международният ден на астероида.
Решението за това честване е на Общото събрание на ООН. Неговата резолюция A/RES/71/90 от 6 декември 2016 г. е по инициатива на група учени и културни дейци, сред които китаристът на британската група “Куин” и астрофизик Брайън Мей и американските астронавти Едуард Лу и Ръсел Швейкарт, с подкрепата на Асоциацията на космическите изследователи и Комитета на ООН за използване на космическото пространство за мирни цели. Това показва информация на отдел “Справочна” на БТА.
Целта на деня е да бъде повишeна информираността на международната общност за опасността от сблъсъци с астероиди, както и за мерките, които трябва да бъдат взети на глобално ниво при възникване на подобна критична ситуация.
Тунгуският метеорит - "виновникът" за избора на датата на Деня на астероида
Датата 30 юни е годишнина от падането през 1908 г. на Тунгуския метеорит в Сибир, Русия.
Рано сутринта на 30 юни 1908 г. над обширна територия от Централен Сибир в Русия прелита огромен болид, т. нар. Тунгуски метеорит, който пада в тайгата, северозападно от с. Ванавара в басейна на река Подкаменна Тунгуска.
Взривява се в 7 часа и 15 минути местно време на височина от 7-10 км над Земята и предизвиква взривна вълна, регистрирана навсякъде по света, последвана от магнитна буря. Въпреки свидетелствата на очевидци и няколкото експедиции, в района на т. нар. Тунгуска катастрофа не са открити следи от метеорит.
Гигантското огнено кълбо унищожава животни и растения в обсег от няколкостотин километра. Наблюдавали го много жители на Източен Сибир. Според оценките енергията от взрива превишава енергията от падането на Аризонския метеорит, при който е образуван кратер с диаметър 1200 м, разказва информация на ИТАР-ТАСС. Липсата на кратер при Тунгуския метеорит се обяснява с факта, че взривът е станал в атмосферата, на около 6 км височина.
Няма направени снимки на областта след опустошителния взрив. Но руски учени са открили очевидци, които са описали събитието. Експлозията е предизвикала сеизмични вибрации, които са били регистрирани на разстояние 1000 километра. Мястото е било изследвано 19 години по-късно. Там учените заварили област, претърпяла пълно опустошение. Те търсили кратер, част от астероида или метеорита, но не открили нищо. Дърветата на разстояние десетки километри от центъра на взрива били повалени и изгорени.
Резултатът от тази експлозия се вижда и след повече от 90 години. Много учени от различни държави са изследвали тази област, но не открили тялото, предизвикало този взрив. Група от американски учени са намерили малък метеорит, за който предполагат, че е остатък от голям метеорит, изгорял при удара в земята. Според компютърни симулации тялото е каменен метеорит, широк 80 м, който е навлязъл в атмосферата под ъгъл 45 градуса и се е разпаднал на предполагаемата височина. Те също така отчели, че след експлозията са останали само дребни камъчета. Затова в тази област не бил видян кратер, какъвто се е очаквало да има след подобна катастрофа.
Изследванията на взрива на Тунгуския метеорит не са приключили. Повечето учени смятат, че това тяло с огромна кинетична енергия е имало малка плътност. Според една от хипотезите това е била малка комета – топка от воден лед и газ във вид на сняг, движеща се със скорост около 30-40 км/секунда.
Според друга теория Тунгуският метеорит се е състоял от антивещество. Взривът, наблюдаван при падането на Тунгуския метеорит, всъщност е резултат от взаимодействието на веществото на Земята с антивеществото на метеорита, което е съпроводено с отделянето на огромно количество енергия. Предположение за подобен ядрен взрив обаче противоречи на факта, че в района на Тунгуска не е отчетено повишение на радиоактивността.
Друга хипотеза представя Тунгуския метеорит като микроскопична черна дупка, която е проникнала в Земята от Тунгуската тайга, преминала е през планетата и е излязла от Земята някъде в Атлантическия океан.
Информация за учредяването на Деня на астероида, както и за любопитни факти и потенциалните опасности за Земята, свързани с астероидите, откриваме в емисиите “Забава и знание”, “Международна информация” и “Вътрешна информация” на БТА.
Как се кръщават астероидите:
Новооткритите комети се кръщават на откривателите им, а астероидите задължително носят името на друг човек
София, 17 март 2000 г. /БТА/ Новооткритите комети се кръщават на откривателите им, а астероидите задължително носят името на друг човек, съобщи днес председателят на Националния комитет по астрономия проф. Владимир Шкодров.
Досега на астероидите, открити от български учени, са давани имената на Джон Атанасов, Елисавета Багряна, Климент Охридски, Аристотел, Нитра.
Първият открит астероид е бил приет от хората за неизвестна планета, която се движи около Марс и Юпитер. Тази хипотетична планета е била наречена Фаeтон и от нея са тръгнали правилата за наименованията на астероидите.
Когато се разбира, че има още астероиди, те се кръщават на гръцки и римски божества, а по-късно - на хора, с женски имена. Откритите досега астероиди са над шест хиляди, каза проф. Шкодров.
Опасността от астероидите е обсъждана и на най-високо ниво, а в годините са създавани и специални комисии, които да изследват проблема:
Джордж У. Буш и Тони Блеър ще говорят за опасността от астероидите
Лондон и Вашингтон, 5 април 2002 г. /БТА/ Джордж У. Буш и Тони Блеър ще обсъждат заплахата, която крият астероидите за живота на Земята, на американско-британска среща на високо равнище, планирана за края на седмицата в Крофорд, щата Тексас, предаде ДПА, цитирайки член на британския парламент.
Лембит Оупик, депутат от Монтгомъришир в Уелс, се е обадил на Тони Блеър, който тъкмо се приготвял да отлети в САЩ на срещата, на която основно ще се обсъжда положението в Близкия изток. “Ние живеем в тунел за космически боулинг и сме кацнали върху една от топките за боулинг” - е казал Оупик и е настоял да се предприемат международни мерки за защита на Земята. Депутатът и друг път е предупреждавал за заплахата от астероиди, но този път думите му се подсилват от резултатите на неотдавнашно научно изследване, според което има вероятност 1 на 300 доста голям астероид да се блъсне в Земята, макар и след 878 години.
Екип астрономи, ръководени от Джон Джорджини, от Лабораторията за реактивни двигатели към НАСА в Пасадена /Калифорния/, смятат, че астероидът 1950 DA, за пръв път видян през 1950 г., би могъл да се удари в нашата планета на 16 март 2880 г. Учените са публикували предвижданията си в сп. “Сайънс”. (…)
Астероидът е сходен по размери с този, който вероятно е причинил изчезването на динозаврите като паднал в океана край днешно Мексико преди 65 милиона години.
Джон Джорджини и Стив Остро от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА предупреждават, че въпросният астероид има най-големи шансове да се блъсне в Земята от всички други небесни скали, проследени досега. Специалистите определят астероида като “събитие от второ ниво” по използваната скала за предупреждения. Това означава, че той буди умерено безпокойство.
В момента е известно, че астероидът се движи с около 15 км/секунда спрямо Земята. Това означава, че при евентуален сблъсък ще възникне взрив, равен по мощност на близо 45 гигатона тринитротолуол. При удар в земната повърхност кратерът би бил с диаметър 22 км и разрушения в радиус около 300 км. Ако астероидът падне в океана, на 1000 км от мястото на падането ще се образуват цунами с височина 25 м. Според експертите, ако астероидът се блъсне в Земята, могат да настъпят изменения в климата, въпреки че съществуването на човечеството едва ли ще бъде застрашено. (…)
Резултатите от изследванията сочат, че силно елиптичната орбита на астероида може да пресече орбитата на Земята на 16 март 2880 г. Възможно е астероидът да се размине на косъм със Земята или да бъде уловен от гравитацията ѝ, при което ще пробие дупка в атмосферата и ще падне на земята, предполагат астрономите.
***
Търсенето на опасни астероиди е към края си
Вашингтон, 8 април 2004 г. /БТА/ Подкомисията по наука, технология и космос към американския Сенат бе информирана от американски астрономи в сряда, че работата по подробното търсене и локализиране на опасно близки до нас астероиди е завършена до 70%. Тези тела биха могли да изтрият цивилизацията от лицето на Земята, предаде Ройтерс.
Следващата задача на астрономите е да се потърсят по-малки обекти /по-големи от 1 км в диаметър/, които биха могли да унищожат само някой голям град, ако се доближат прекалено много.
Наблюдението на близки до Земята обекти започна официално през 1998 г. и досега са открити над 700 от общо около 1100 обекта, заяви Линдли Джонсън от НАСА. Към 2008 г. ще бъдат обследвани всичките 1100 обекта.
В края на 2014 г. е обявена инициативата за създаване на Ден на астероидите:
Брайън Мей, китарист на "Куин" и астрофизик, обяви учредяването на Ден на астероида
Лондон, 4 декември 2014 г. /БТА/ Китаристът на групата “Куин” астрофизикът Брайън Мей обяви учредяването на Ден на астероида, който ще бъде отбелязан за пръв път в историята на 30 юни 2015 година, съобщи в. “Гардиън”. Решението е било взето в Лондон съвместно с Калифорнийската академия на науките.
“Ние сме в по-голяма опасност, отколкото се смяташе преди. Живеем в много неспокойно време, защото ни заплашват около милион огромни астероиди, които могат да нанесат сериозни щети на Земята. А на нас са ни известни само около 10 000 потенциално опасни небесни тела - това е само един процент” - казва Мей.
Декларацията за Деня на астероида е подписана от повече от 100 учени, дейци на изкуството и бизнесмени. Сред тях са американският физик и астроном Кип Торн, музикантът Питър Гейбриъл, британският космолог и астрофизик Мартин Рис, еволюционният биолог Ричард Докинс и бившият астронавт на САЩ Джим Ловел.
“Ние трябва да решим този проблем. Времето си върви и не е известно кога ще се случи следващият удар. Нужно е 100 пъти да се засилят мерките за откриване на астероиди. Тогава ще имаме шанс. Това ще докаже, че сме по-умни от динозаврите” - цитира сайтът Space.com думите на Ед Лу, бивш астронавт на НАСА, който е бил шест месеца на Международната космическа станция. Според популярната версия, динозаврите са измрели след падане на астероид на Земята. На това място се е образувал Мексиканският залив.
Датата 30 юни не е избрана случайно - именно на този ден през 1908 г. на Земята пада Тунгуският метеорит, унищожил в сибирската тайга повече от 1000 кв. км гори.
***
Китаристът на “Куин” Брайън Мей ще спасява света от астероиди
Лийдс, 15 юни 2015 г. /БТА/ Китаристът на легендарната британска група “Куин” Брайън Мей ще спасява света от астероиди, съобщи “Контактмюзик”.
67-годишният музикант, който по образование е астрофизик, помага на астрономи и учени в набирането на 160 милиона лири за изграждането на орбитираща космическа станция, която да пази Земята от разрушителни небесни тела, както и в кампания за насочване на общественото внимание към потенциалната заплаха, която те представляват.
Брайън Мей е член на инициативния комитет, който миналата година обяви 30 юни 2015 г. за Ден на астероида. Специално за случая китаристът на “Куин” е записал саундтрак. (…)
Говорейки преди за потенциалната заплаха от астероиди, Брайън Мей сподели: “Колкото повече научаваме за тези сблъсъци, толкова по-ясна представа придобиваме, че човешката раса живее “време назаем”. Понастоящем знаем за по-малко от един процент обекти, сравними с Тунгуския метеорит, но никой няма представа кога ще ни удари “следващото голямо нещо”. (…)
На 30 юни 2015 г. за първи път се отбелязва Денят на астероида:
В света отбелязват Деня на астероида
Ню Йорк, 30 юни 2015 г. /БТА/ В САЩ и още в 27 страни по света днес за пръв път отбелязват Деня на астероида. Пред ТАСС представителката на организационния комитет на необичайното мероприятие Дайна Мърфи е казала, че той е посветен на годишнината от най-голямата астероидна катастрофа в историята - взривът на Тунгуския метеорит над сибирската тайга на 30 юни 1908 г.
Взривът става на височина 7-10 километра над Земята над незаселената тайга и е чут на разстояние от 800 километра от епицентъра. Взривната вълна е регистрирана от обсерватории на много места по света. В резултат на нея дърветата са повалени на площ от 2000 кв. км., стъклата са избити в радиус от 200 километра от епицентъра и в течение на няколко дни над Сибир се наблюдава интензивно светене на небето. Наскоро след това започва магнитна буря, продължила 5 часа.
Идеята да бъде отбелязан Денят на астероида се заражда миналата година. Инициативата е на група учени и астронавти, сред които астрофизикът и музикант Брайън Мей. (…)
Тази година в различни градове на планетата ще се състоят 67 мероприятия, посветени на Деня на астероида. Сред тях са Ню Йорк, Сиатъл, Вашингтон, Хюстън, Сан Франциско, Лондон, Берлин. Целта е да бъде информирано населението на нашата планета за опасността, която представляват астероидите за Земята.
В Ню Йорк например ще бъде показан филмът “Тъмната вселена”, а в Хюстън ще има лекция в местния планетариум. В Сан Франциско Калифорнийската академия на науките организира семинар с участието на експерти. Ще бъде показан и филмът “51 градуса северна ширина” /51 Degrees North/ с анализ на възможните последици от падането на астероиди за човечеството.
Освен това всеки желаещ ще може да се подпише под “Декларация 100Х” - документ, в който се съдържа призивът да бъде решен “най-великият проблем, който стои пред човечеството”, да се гарантира защитата на Земята от астероиди. Авторите на декларацията призовават 100 пъти да бъдат ускорени темповете на проследяване на опасните за Земята небесни обекти и за 10 години броят им да стане 100 000 на година. Да се използват мероприятията в рамките на Деня на астероида, за да се информира човечеството за заплахата и да се пропагандират усилията за борба с нея. (…)
***
Астероид ще носи името на легендарния певец Фреди Меркюри
Лондон, 5 септември 2016 г. /БТА/ Астероид, намиращ се между орбитите на планетите Марс и Юпитер, е кръстен на легендарния певец и фронтмен на британската група “Куин” Фреди Меркюри, съобщи ТАСС, позовавайки се на в. “Дейли телеграф”.
Днес светът отбелязва 70-годишнината от рождението на легендарния музикант, който почина през 1991 г. на 45-годишна възраст от пневмония и усложнения от болестта СПИН.
“Щастлив съм да съобщя, че Центърът за малки планети реши да кръсти на Фреди астероида 17473, открит в годината на неговата кончина”, е оповестил китаристът на “Куин” Брайън Мей.
Небесното тяло с диаметър 3,2 километра се намира в Главния астероиден пояс между орбитите на Марс и Юпитер. От Земята астероидът може да се види само с телескоп.
Официалното наименование на астероида, одобрено от Международния астрономически съюз, е 17473 Freddiemercury.
***
Утре отбелязваме Международния ден на астероида
Москва, 29 юни 2018 г. /БТА/ На 30 юни (…) отбелязваме Международния ден на астероида, съобщи ТАСС.
Той е провъзгласен с резолюция на Общото събрание на Организацията на обединените нации /ООН/ от 26 декември 2016 г. и съвпада с годишнината от падането на Тунгуския метеорит, което е най-разрушителното, известно досега.
Инициативата за учредяване на Ден на астероида е на група учени и културни дейци, сред които астрофизикът и китарист на група “Куин” Брайън Мей и американските космонавти Едуард Лу и Ръсел Швейкарт. Те са подкрепени от Асоциацията на космическите изследователи и от Комитета на ООН за използване на космическото пространство за мирни цели.
На 30 юни 1908 г. на територията на Сибир пада космическо тяло, по-късно наречено Тунгуски метеорит. Мощността на взрива по-различни оценки е от 40 до 50 мегатона тротилов еквивалент, което е сравнимо с енергията на водородната бомба, изпитана от СССР през 1961 г.
Целта на Международния ден на астероида е да бъде “повишeна информираността на обществеността за опасността от сблъсъци с астероиди”, както и населението да знае какви мерки трябва да бъдат взети на глобално ниво при възникване на подобна критична ситуация.
/ДС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина