site.bta САЩ и Индия постигнаха напредък към сключването на двустранно търговско споразумение


Представители на Индия и САЩ проведоха търговски преговори, свързани с митата и облекчаването на нетарифните бариери, като в събота след края консултациите двете делегации заявиха, че са постигнали напредък към сключването на двустранно търговско споразумение, предаде Ройтерс.
В преговорите участваха служители на индийското Министерство на търговията и американска делегация, оглавявана от Брендън Линч, помощник на търговския представител на САЩ за Южна и Централна Азия. Консултациите продължиха от 26 до 29 март, броени дни преди на 2 април да влязат в сила готвените от президента на САЩ Доналд Тръмп реципрочни мита на редица търговски партньори.
Индийското правителство съобщи, че през следващите седмици експерти от двете страни ще продължат консултациите по отделни сектори, за да финализират структурата на търговското споразумение, посочва индийската новинарска агенция ПТИ.
Идеята за договора бе оповестена през февруари по време на срещата на индийския премиер Нарендра Моди с Тръмп във Вашингтон. Тогава двамата лидери обявиха амбицията до 2030 г. размерът на двустранната търговия да достигне 500 млрд. долара. Целта е двете страни да премахнат или значително да намалят митата върху максимален брой стоки и да създадат условия за насърчаване на търговията с услуги и инвестициите.
Докато САЩ искат митнически отстъпки за някои стоки като автомобили (по-специално електрически превозни средства), вина, нефтохимически продукти и селскостопански стоки, Индия се стреми към намаления на митата за стоки, произвеждани в трудоемки сектори като текстилния, пояснява индийският вестник “Икономик таймс“.
САЩ са най-големият търговски партньор на Индия за миналата година, когато търговията между двете страни е възлизала на 129,2 млрд. долара, отбелязва телевизия Си Ен Ен. Индия обаче е едва на десето място в списъка на търговските партньори на САЩ за 2024 г.
Понастоящем САЩ имат търговски дефицит с Индия в размер на 45,6 млрд. долара. Докато средното търговско претеглено мито в САЩ е около 2,2%, в Индия то възлиза на 12%, сочат данни на Световната търговска организация (СТО), цитирани от Ройтерс.
Откакто като Тръмп встъпи в длъжност за втори път начело на Белия дом, американското правителство многократно обвини Индия, че е “злоупотребила“ с двустранните търговски връзки. "Индия е една от страните с най-високи мита в света. Това е брутално, брутално. Те са много умни. Той (премиерът Нарендра Моди) е много умен човек и мой голям приятел. Имахме много добри разговори. Мисля, че ще се получи много добре между Индия и нашата страна", каза в петък Тръмп, цитиран от индийската новинарска агенция ПТИ.
След началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г. Индия устоя на натиска на правителството на Джо Байдън и не се присъедини към международните санкции срещу Москва. Вместо това Индия се възползва от ниската цена на руския петрол, коментират Дейвид Сакс и Пол Б. Стеърс, експерти от американския мозъчен тръст Съвет за международни отношения (Council on Foreign Relations). Докато в навечерието на войната в Украйна руският суров петрол представляваше само един процент от вноса на Индия, сега този дял е нараснал до 40% и понастоящем Русия е най-големият доставчик на суров петрол за Индия.
Москва и Делхи имат и дългогодишни отношения в областта на сигурността, като над 60% от военна техника на индийската армия е внесена от Русия. След завръщането на Тръмп на власт Индия остана доволна, че няма да бъде подложена на постоянен натиск да прекъсне връзките си с Русия, пишат още Сакс и Стеърс. Като се има предвид силната лична връзка между Тръмп и Моди и съвпадащите стратегически интереси, индийците смятат, че страната им е в добра стратегическа позиция, коментират американските ескперти.
Според Сакс и Стеърс Индия има надежда, че САЩ ще проявят по-голяма гъвкавост в подхода си към двустранните търговски отношения. “Индийците изтъкват намаляващия дял на вноса на оръжия от Русия и нарастващия дял на вноса от САЩ, което може да свие търговския дефицит през следващите години и което е по-важно, демонстрира по-тесните двустранни връзки в областта на сигурността“, отбелязват Сакс и Стеърс.
Индия обаче все още трябва да се справи с някои основни предизвикателства в отношенията си с новото правителство на САЩ, коментира Рахул Рой-Чаудхури, старши научен сътрудник по въпросите на отбраната, стратегията и дипломацията в Южна и Централна Азия в базирания в Лондон Международен институт за стратегически изследвания (International Institute for Strategic Studies).
Първото предизвикателство е свързано с острата реторика на Тръмп по отношение на високите мита в Индия. Освен това Моди трябва да се бори и с продължаващото депортиране на нелегални индийски имигранти от САЩ (очаква се броят им в крайна сметка да достигне десетки хиляди), с недоволството на САЩ от някои от политическите партньорства на Индия, както и с някои нейни партньорствата в областта на сигурността. Индия вероятно ще трябва да намали вноса оръжия и военна техника от Русия за сметка на вноса от САЩ, смята Рой-Чаудхури. Освен това Вашингтон се противопоставя на ролята на Индия във формата БРИКС, който се стреми към алтернативна световна валута, допълва британският експерт.
Засега Индия възприе подхода да не оспорва, а да изпреварва и предотвратява всяко влошаване на отношенията си с правителството на Тръмп. Поради това Индия намали високите си мита за някои стоки, посочени от Тръмп (включително мотоциклети “Харли Дейвидсън“ и на бърбън) и вероятно ще се съгласи на отстъпки, за да преодолее някои от тези проблеми чрез двустранно търговско споразумение, което вероятно ще бъде подписано до края на годината, заключава Рой-Чаудхури.
/ВС/
news.modal.header
news.modal.text