site.btaСветовните медии коментират изявления на президента на САЩ по международни и вътрешни въпроси


Последните изявления на президента на САЩ Доналд Тръмп отново са водеща тема за световния печат.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е "вбесен" от действията на своя руски колега Владимир Путин, който неотдавна постави под въпрос легитимността на украинския държавен глава Володимир Зеленски и предложи Украйна да бъде поставена под ръководството на правителство, посочено от ООН.
Според Тръмп изявленията на Путин "не вървят в правилната посока". Той заплаши да наложи санкции на руския петрол, ако Киев и Москва не се договорят за прекратяване на огъня.
Британският в. "Гардиън" цитира възраженията на Тръмп: "Ново ръководство означава, че няма да имате сделка дълго време, нали".
"Гневът ще се уталожи бързо", ако руският президент "направи това, което е правилно", увери Тръмп, който очаква да разговаря с руския си колега още тази седмица. В друго изявление обаче той посочи, че подобни санкции, наложени на Венецуела, са имали "много силен ефект".
Като крайна дата за сключване на споразумение президентът на САЩ посочи Великден, който през тази година се пада на 20 април, когато се отбелязват три месеца от встъпването в длъжност на самия Тръмп.
От друга страна, Тръмп предупреди и Зеленски, че "ще си има големи проблеми", ако се опитва да предоговори сделката за редкоземните богатства.
Ако Иран не сключи сделка за ограничаване на програмата си за ядрени оръжия, "ще има бомбардировки", предупреди още Тръмп. "Ще има бомбардировки, подобни на които не са виждали досега".
Представители на двете страни водят преговори по въпроса, заяви президентът на САЩ. Той добави, че обмисля да наложи вторични мита на Иран, "дотогава, докато не бъде подписана сделка".
В събота Тръмп заяви в друго интервю, че САЩ със сигурност ще получат Гренландия. И макар че има "добра възможност да го направим без военна сила . . ., не изключвам никакви варианти", отбелязва още в. "Гардиън" думите на американския лидер.
Президентът на САЩ не изключва и евентуален трети мандат, гласи акцент на френския в. "Либерасион".
Той заяви, че обмисля евентуална кандидатура през 2028 г. - въпреки че подобна идея е забранена от Конституцията и 22-ата ѝ поправка, припомня френското издание.
"Не се шегувам", увери Доналд Тръмп. "Има начини да се направи това", добави той, като увери, че "много хора искат (от него) да го направи".
Евентуална промяна на Конституцията на САЩ, за да се премахне ограничението от два мандата, би била изключително трудна. Тя би изисквала или две трети от гласовете в Конгреса, или съгласието на две трети от щатите за свикване на конституционно събрание, което да предложи промени, отбелязва в. "Либерасион". Съществува и сценарий, при който вицепрезидентът Джей Ди Ванс може да се кандидатира, преди да се откаже от поста си - нещо, което Владимир Путин направи със своята дясна ръка Дмитрий Медведев.
"Това е един" от възможните методи, но има и други, заявил е Тръмп пред Ен Би Си.
Британската хазартна компания Уилям Хил е започнала да приема залози дали Тръмп ще промени Конституцията на САЩ, за да може да управлява още трети мандат, отбелязва британският в. "Телеграф". За момента букмейкърите на компанията му дават шансове от 5:1.
Президентски мандат на неговия вицепрезидент Джей Ди Ванс се оценява като по-вероятен, с шансове от 5:2. Тръмп обаче има по-големи шансове от сина си, Доналд Тръмп-младши, чиито шансове са били оценени на 9:1, посочва британското издание.
Френският в. "Монд" обръща внимание на реакцията на новия регионален премиер на Гренландия Йенс-Фредерик Нилсен, който снощи заяви недвусмислено, че САЩ няма да получат Гренландия.
"Президентът Тръмп твърди, че Съединените щати "ще получат Гренландия". Нека бъдем ясни: САЩ няма да получат Гренландия. Ние не принадлежим на никого другиго. Сами решаваме бъдещето си", подчерта Нилсен във Фейсбук.
Очаква се от сряда до петък датската премиерка Мете Фредериксен да посети датската отвъдморска територия, отбелязва френското издание.
В петък четири от петте партии, представени в парламента на Гренландия, обявиха създаването на коалиционно правителство. Всички основни гренландски партии искат независимост, но се различават по отношение на пътната карта. Американският натиск ги убеди да сформират коалиция възможно най-скоро, отбелязва в. "Монд".
Единствената партия, която ще бъде в опозиция - "Налерак", иска бързо обявяване на независимост, припомня френското издание.
Съкращенията на финансирането на Агенцията на САЩ за международно развитие попречиха и на помощта за Мианма след разрушителното земетресение, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".
Китай, Русия, Индия, Тайланд, Малайзия и Виетнам изпратиха екипи за спешна помощ в опустошената страна, а САЩ, които са най-богатата държава в света и някогашен лидер в чуждестранната помощ, все още не са изпратили нищо, подчертава американското издание. Въпреки твърденията на Тръмп, че американската помощ е на път към Мианма, засегната от земетресение с магнитуд 7,7 в гъсто населения център на страната, тричленният екип за оценка, изпратен от Вашингтон, се очаква да пристигне чак в сряда.
Цялостната американска реакция е по-бавна, отколкото при нормални обстоятелства, казват хора, които са работили по предишни усилия за оказване на помощ при бедствия, както и по помощта за Мианма.
"Да водим благотворителна дейност и да бъдем възприемани като благотворители служи на американската външна политика", каза Майкъл Шифър, помощник-администратор на азиатския отдел на Агенцията за международно развитие. "Ако ние не се появим, а Китай се появи, това изпраща доста силно послание", подчерта той.
Миналата година годишните средства, отпуснати от агенцията за Мианма, са възлизали на около 320 милиона долара. Около 170 млн. долара от тях бяха за хуманитарна дейност, а останалите - за инициативи за развитие, като изграждане на демокрация и здравеопазване.
Сега функционират само проекти на стойност няколко милиона долара.
Преди съкращенията годишните разходи за общата чуждестранна помощ на САЩ бяха по-малко от 1% от федералния бюджет, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".
/БЗ/
news.modal.header
news.modal.text