site.btaЛитва отбелязва 35 години от връщането на независимостта си


Литва отбелязва днес 35-ата годишнина от връщането на независимостта си, предаде ДПА.
На 11 март 1990 г. балтийската държава е първата съветска република, която се отделя от Москва.
"Днес сме свободни, защото в решителните моменти запазихме единството, решителността и смелостта да действаме", заяви президентът Гитанас Науседа на церемония във Вилнюс.
В контекста на войната на Русия срещу Украйна и променената ситуация със сигурността в Европа държавният глава на Литва - страна от ЕС и НАТО - призова сънародниците си да бъдат единни.
"Сега виждаме по-ясно, че не е достатъчно да постигнеш свобода. За свободата трябва постоянно да се полагат грижи, тя трябва да бъде пазена и отстоявана. Днес, когато силите на мрака отново заплашват да погълнат Европа, всеки от нас трябва да даде своя принос", заяви Науседа.
Литва е особено уязвима в геополитическата конфронтация с Русия предвид местоположението ѝ на източния фланг на НАТО, отбелязва ДПА.
Според литовското правителство войната на Москва срещу Украйна е пряка заплаха за националната сигурност. Вследствие на това балтийските държави постепенно увеличават отбранителните си способности и планират да увеличат значително разходите си за отбрана. В бъдеще се планира бронирана бригада на германските въоръжени сили (Бундесвера) да бъде постоянно разположена в Литва.
По време на Втората световна война Литва е окупирана от Съветския съюз, а в последствие от нацистка Германия. След войната трите балтийски държави Литва, Естония и Латвия са принудени да станат съветски републики за десетилетия, докато не възвръщат независимостта си през 1991 г.
/ДИ/
news.modal.header
news.modal.text