site.btaВластите в Либия откриха телата на близо 50 мигранти в масови гробове в югоизточния град Куфра
![Властите в Либия откриха телата на близо 50 мигранти в масови гробове в югоизточния град Куфра](/upload/3241195/0d1e9e37701e4fac8cfdf45572062082--0--03446f4db6d045ce901e43a1c6be2779.jpg?l=1000)
![Властите в Либия откриха телата на близо 50 мигранти в масови гробове в югоизточния град Куфра](/upload/3241195/0d1e9e37701e4fac8cfdf45572062082--0--03446f4db6d045ce901e43a1c6be2779.jpg?l=1000&original=)
Властите в Либия откриха тази седмица близо 50 тела в два масови гроба в югоизточната пустиня на страната, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на официални представители по-рано днес. Агенцията от отбелязва, че това е поредната трагедия, свързана с хора, които се опитват да достигнат Европа през обхваната във хаос северноафриканска страна.
Първият масов гроб с 19 тела е бил открит в петък във ферма в югоизточния град Куфра, се казва в изявление на дирекцията по сигурността, като се допълва, че властите са взели телата за аутопсия. Властите публикуваха снимки на страницата си във "Фейбус", на които се вижда как полицаи и медици копаят в пясъка и изваждат увити в одеала тела.
Благотворителната организация „Ал Aбрийн“, която помага на мигрантите в Източна и Южна Либия, заяви, че някои от тях очевидно са били застреляни, преди да бъдат погребани в масовия гроб.
Според Мохамед ал Фадейл, ръководител на службата за сигурност в Куфра, след специализираната операция в център за трафик на хора е бил открит и отделен масов гроб с най-малко 30 тела. Според оцелели в гроба са били погребани близо 70 души, допълва той. Властите все още извършват проверка и претърсване на центъра.
Масовите гробове на мигранти не са рядкост в Либия. Миналата година властите откриха телата на най-малко 65 мигранти в района на Ал Шуайриф, на 350 километра южно от столицата Триполи, отбелязва АП.
Либия е основен транзитен маршрут за мигранти от Африка и Близкия изток, които се опитват до достигнат в Европа. Страната беше погълната от хаос след подкрепяните от НАТО бунтове, които свалиха от власт дългогодишния лидер Муамар Кадафи през 2011 г. През по-голямата част от последното десетилетие страната е управлявана от съперничещи си правителства в Източна и Западна Либия, всяко от които е подкрепяно от голям брой милиции и чуждестранни правителства. Трафикантите на хора се възползват тази нестабилност, като прекарват мигранти през границите на страната с Чад, Нигер, Судан, Египет, Алжир и Тунис.
След като пристигнат на брега, трафикантите натоварват отчаяните мигранти, търсещи по-добър живот в Европа, в лошо оборудвани гумени лодки и други плавателни съдове, за да предприемат рисковани пътувания по опасния маршрут през Централното Средиземноморие.
Правозащитните организации и агенциите на ООН от години документират системни злоупотреби с мигранти в Либия, в това число принудителен труд, нанасянето на побои, изнасилвания и изтезания. Злоупотребите често съпътстват опитите за изнудване на семействата им за пари, преди мигрантите да получат разрешение да напуснат Либия с лодките на трафикантите. Според правозащитниците и експертите на ООН заловените и върнати в Либия лица, включително жени и деца, са държани в управлявани от правителството центрове за задържане, където също са подложени на малтретиране, отбелязва АП.
/ВТ/
news.modal.header
news.modal.text